20 Haziran 2018 Çarşamba
 • Altın194,293
 • BIST94.006
 • Dolar4,7446
 • Euro5,4880
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2552
 • İstanbul28 °C
 • Ankara26 °C
 • İzmir29 °C
 • Konya23 °C
 • Adana31 °C
 • Antalya29 °C
 • Diyarbakır32 °C
 • Bursa28 °C
 • Kayseri25 °C
 • Kocaeli27 °C
 • Şanlıurfa32 °C
 • Gaziantep30 °C
 • İçel29 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İstanbul'da trafik çilesi...
İstanbul'da trafik çilesi...
17 Eylül 2012 11:00
İstanbul'da 3 milyona yakın kişi için zil çaldı. İstanbullu iin trafik çilesi başladı...

İstanbul'da 2 milyon 700 bin öğrenci ve 104 bin öğretmen, eğitim-öğretime başladı. Kentin bazı bölgelerinde öğrenci servislerinin de yola çıkmasıyla trafikte yoğunluk oluşurken, alınan tedbirler ve vatandaşların uyarılara riayet etmesiyle trafikte ve okul çevrelerinde şu ana kadar büyük bir problem yaşanmadı.

İlk ders gününe yağmurlu havayla başlayan İstanbul'da, bin 228 ilkokul, bin 187 ortaokul, 660 lise olmak üzere toplam 3 bin 75 okulda, 2 milyon 700 bin öğrenci ve 104 bin öğretmen eğitim-öğretime başladı.

Kentte mevcut araç yoğunluğuna ek olarak bugün 12 bin servis aracı da öğrencileri okullarına yetiştirmek için trafiğe girdi. Yağmurun da etkisiyle sabah saatlerinde özellikle Anadolu yakasından Avrupa yakasına geçişte, Fatih Sultan Mehmet ve Boğaziçi köprüleri ile çevre yolları bağlantıları, Kısıklı, Ümraniye, Şirinevler, Mecidiyeköy, Avcılar bölgelerinde kısa süreli yoğunluk yaşandı.

Metro ve hafif metroda 2 dakikada bir sefer düzenlenirken, metrobüs hattında ise takviye otobüsler sefere konuldu. Buna rağmen, metrobüs ve otobüsler önünde uzun kuyruklar oluştu. İETT hatlarında ise ek olarak 200 otobüs sefere çıktı.

Trafikte sorun yaşanmaması ve problemli noktalara anında müdahale etmek için ilgili kurumların yetkilileri AKOM'da toplandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin trafikte sorun yaşanmaması için aldığı tedbirler ve vatandaşların uyarılara riayet etmesiyle trafikte şu ana kadar büyük bir problem yaşanmadı.


-''Trafik beklediğimizin üzerinde iyiydi''-


İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Muzaffer Hacımustafaoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İstanbul'da trafikte önemli bir sorunla karşılaşmadıklarını, köprülerde sabah saatlerinde oluşan yoğunluğun da azalma eğiliminde olduğunu söyledi. Hacımustafaoğlu, şöyle konuştu:

''Bizim gözlediğimiz kadarıyla gayet iyiydi. Beklediğimizin üzerinde iyiydi. Ufak tefek kazaların dışında başka kaza yaşamadık. Emniyet, Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü, Jandarma ve zabıtanın ilgili birimleri ve kuruluşların gayretli çalışmaları sonucunda büyük bir problem yaşamıyoruz. Vatandaşlarımızın da uyarılarımıza riayet ettiğini gördük. Toplu taşımayı tercih etti. Hem vatandaşlarımıza hem çalışanlarımıza teşekkür ediyoruz. İnşallah da böyle devam eder.''

Hacımustafaoğlu, aldıkları önlemlerin yarın da devam edeceğini bildirdi.


-Alınan önlemler-


Kentte, İETT otobüsleri, metrobüs, halk otobüsleri, Otobüs AŞ araçları, Şehir Hatları vapurları ile Ulaşım AŞ'ye ait metro, hafif metro, tramvay ve finüküler araçları saat 13.00'e kadar ücretsiz hizmet verecek.

Okul servisleri, okulların açıldığı gün, okul giriş ve çıkış saatlerinde, okul çevrelerindeki İSPARK otoparklarına 2 saat ücretsiz araç park edebilecek. Ayrıca, okul ve personel servisleri de toplu ulaşım araçlarının kullandığı ''otobüs yolu''nu kullandı. 9 noktada da ücretsiz çekici hizmet veriyor.

Mevcut yol-kazı çalışmaları (İSKİ, İGDAŞ, BEDAŞ, Türk Telekom, AYEDAŞ ve benzeri) okul açılış gününden önce bitirildi ve cumartesiye kadar yol-kazı çalışmaları yapılmayacak.

İstanbul Deniz Otobüsleri AŞ (İDO) de saat 13.00'e kadar Sirkeci-Harem araba vapuru hattındaki yaya yolcuları ücretsiz taşıyacak.


-3600 polis görev yapıyor-


İstanbul Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme - Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlükleri ve ilçe emniyet müdürlükleri personelleri, bugün, yarın ve 19 Eylül'de 07.00-19.00 saatleri arasında görev yapacak.

Trafik Denetleme - Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlükleri ve ilçe emniyet müdürlüklerince, 1037 ilk ve ortöğretim okul önü ve çevresinde, 589 ekip, 57 motosikletli unsur, 87 çekici, 279 yaya personel olmak üzere toplam 3600 personel, il genelinde trafik yoğunluğunun olduğu ana arter, kavşak ve okul önlerinde öğrenci ve vatandaşların trafik güvenliğini sağlamak, meydana gelebilecek trafik kazalarını önlemek ve oluşabilecek trafik yoğunluğuna ve asayişe müessir olaylara müdahale etmek amacıyla görevlendirildi.

Vatandaşlar, trafik ve yol durumu hakkında bilgi almak ve öğrencilerin servislerle ilgili şikayetlerini bildirmek amacıyla Emniyet Müdürlüğü'ne ait ''212-214 41 50, 212-665 10 20, 212-214 41 75, 216-343 07 87 ve 216-567 48 13'' numaralı telefonları arayabilecek.

İl Jandarma Komutanlığı da, sorumluluk bölgesinde yaklaşık 800 personelle (emniyet, trafik, asayiş) görev yapacak. İstanbul genelindeki okullar çevresinde ara sokaklarda bin zabıta memuru trafik düzenlemesine yardımcı olacak. (AA)

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler