YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"İran ile ortak üniversite yok"
"İran ile ortak üniversite yok"
25 Haziran 2013 12:43
Milli Eğitim Bakanlığı, İran ile imzalanan mutabakat zaptının hiçbir maddesinde ortak üniversite kurma gibi bir faaliyet planlanmadığını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığı ile İran Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan “Eğitim Alanında İşbirliği” protokolüne ilişkin yapılan basında yer alan haberler üzerine açıklama yapılmaya ihtiyaç duyulduğu belirtilerek, “Türkiye-İran ‘Eğitim Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı’ her iki ülkenin eğitimden sorumlu bakanları tarafından 19 Haziran 2012 tarihinde Tahran’da imzalanmıştır.

Haberlerde bahsedilenin aksine, anlaşma istendiği zaman sonlandırılabildiği gibi istenilen kısımları gerek görüldüğünde değiştirilebilmekte ve uygulamalar karşılıklı mutabakata dayanmaktadır” denildi.

Anlaşmada, karşılıklı iyi niyete bağlı ve yapılacak her faaliyetin ülkenin kanunlarına uygun olması gerektiği Madde 1’de belirtildiği vurgulanarak şöyle denildi:

“Ülkemiz çıkarlarına ters olabilecek hiçbir maddesi yoktur. Bu çerçevede yapılan standart iş birliği anlaşmaları Dışişleri Bakanlığının da uygun görüşü ile imzalanmakta olup, 50 ülke ile de benzer anlaşmalar imzalanmıştır.

Anlaşma çerçevesince liselerin internetle birbirine bağlanacağına vurgu yapılan haberlerde, Madde 8’e gönderme yapılmaktadır ki, bu maddede esasında UNESCO’nun 1953’ten beri devam eden Ortak Okullar Projesi (ASPnet) referans alınmaktadır. Bu madde salt bilgi paylaşımını değil kültürlerarası diyalog, anlayış ve barışın teşvikini hedeflemektedir.

Özetle anlaşma birçok faaliyeti öngörmekle birlikte bir faaliyet yapılacağı zaman bu faaliyetin karşılıklı isteklilik ve iyi niyet esasına bağlı olacağını öngörmekte, planlanan faaliyeti çıkarlar açısından kontrol etme fırsatını taraflara vermektedir.

Ayrıca, mutabakat zaptının hiçbir maddesinde ortak üniversite kurma gibi bir faaliyet planlanmamıştır. Kaldı ki bu anlaşmanın bir yıl önce imzalanmasına rağmen, bu günlerde gündeme getirilmesi oldukça manidardır.”

 

İHA

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler