YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İngiltere ve Galler'den Sınavlara 'Ramazan' Ayarı
İngiltere ve Galler'den Sınavlara 'Ramazan' Ayarı
07 Ocak 2016 23:15
Ramazan ayının bu sene haziran ayına denk gelmesi nedeniyle birçok ülke ve sınav bu durumdan etkilendi. Türkiye'de KPSS erken tarih olan Mayısa çekilirken İngiltere ve Galler'de sınav tarihlerine Ramazan nedeniyle yeni düzenleme getirdi.

İngiltere ve Galler’de lise ve üniversite seçme sınavı tarihlerinin bu yıl Ramazan ayına denk gelmesi nedeniyle Müslüman öğrencilerin performans düşüklüğü yaşamasını önlemek için sınav tarihlerinde değişiklik yapılacak.

Ülkedeki sınav düzenlemelerinden mesul konsey, hepsi ülke genelinde meydana getirilen ve başta Matematik ve İngilizce üzere asliye sınavlarda oruç markajcı Müslüman öğrencilerin sınava dezavantajlı girmesini istemediklerini kaydetti. Konsey bu yüzden sınav tarihlerinin erkene alınacağını yahut sınavın sabahleyin saatlerinde yapılacağını açıkladı.

Daily Express gazetesine mütekellim Eğitimciler ve Öğretmenler Sendikası Genel Sekreteri Dr. Mary Bousted, eğitimciler namına hepsi öğrencilerin gelecekleri düşüncesince ehemmiyetli bulunan bu sınavlarda en güzel notu almalarını istediklerini belirterek Ramazan kocaoğlan süresince Müslüman öğrencilerin ne seviyede ve nite desteklenmeleri gerektiği dair duyarlılıklarına bitmeme edeceklerini belirtti.

Daily Mail gazetesine mütekellim Hristiyan Baskı Grubu’ndan Colin Hart ise sınav tarihlerinin elden ekalliyet müşterek kol düşüncesince değiştirilmesinin kusur bulunduğunu belirterek ’Şeriat yasalarının uygulanmış olduğu Arabistan’da yaşamıyoruz. Bu kocaoğlan her insana infaz etmek yanlış’ biçiminde konuştu.

Daily Mail gazetesi, bu sınavların erkene alınmasından çevre öğrencilerin sınava davranmak düşüncesince henüz az tarihi olacağını yazdı.

Sınav tarihlerinin önümüzdeki ilkokul sene içre Ramazan ayına balya gelmesi nedeniyle başta İngilizce ve Matematik imtihanlarının tarihleri değiştirilecek.

Bu sene 6 Haziran ve 5 Temmuz tarihleri arasındaki Ramazan ayına balya doğacak GCSE ve A- Level sınavları ortaokuldan sonraları öğrencilerin seçtikleri derslere gereğince aldıkları terbiye sınavları namına yapılıyor. Öğrenciler 18 yaşında da ne üniversiteye bildirme edileceklerinin saptandığı A- Level imtihanlarına giriyor.

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler