YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İlk 500'e giren Türk üniversitesi
İlk 500'e giren Türk üniversitesi
19 Ağustos 2010 09:26
Her yıl yapılan 'Dünyanın En İyi 500 Üniversitesi' seçiminde Harvard Üniversitesi 8. yılında da birinci oldu. Peki listeye Türkiye'den giren üniversite hangisi?

Çin'deki üniversitelerin yüksek performansı dikkat çekerken, 2004 yılında listeye 16 üniversite sokabilen ülkeden bu yıl 34 üniversite listeye girmeyi başardı. Türkiye'den ise geçmiş yıllarda olduğu gibi sadece İstanbul Üniversitesi listede yer aldı. Üniversite bu yıl 424. sırada bulunuyor.

2003 yılından bu yana Şanghay Jiao Tong Üniversitesi'ne bağlı bir merkezin yaptığı araştırmada, bu yıl ABD ilk 10'a 8, ilk 100'e ise 54 üniversitesini sokarak, listenin en iddialı ülkesi oldu. Harvard Üniversitesi'nden sonra ABD'den ilk 10'a giren üniversiteler arasında Berkeley, Stanford, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü, California Teknoloji Enstitüsü, Columbia ve Chicago üniversiteleri yer alırken, ABD'nin prestijli okullarından Yale Üniversitesi 11. oldu. İngiltere'nin Cambridge ve Oxford üniversiteleri, ilk 10'a girdi, fakat önceki yıllarda sıralamada 40 üniversiteye sahip olan İngiltere, bu yıl sıralamaya 38 üniversite sokabildi. Çin'in ilk 200'e giren üniversiteleri Pekin, Çinghua ve Çin Hong Kong Üniversitesi olurken, Tayvan'daki Ulusal Tayvan Üniversitesi de listede yerini aldı.

Asya'daki en yüksek başarıyı 20. sıradaki Tokyo Üniversitesi ile 24. sıradaki Kyoto Üniversitesi gösterdi. Geçen yıl listeye 31 üniversite sokan Japonya, bu yıl sadece 25 üniversiteyle temsil edildi. Avustralya'dan Ulusal Avustralya Üniversitesi 59. sırada yer alırken, geçen yıl 75. sırada olan Melbourne Üniversitesi, Elizabeth Blackburn adlı mezununun 2009'da fizyoloji ve tıp dalında Nobel Ödülü almasıyla bu yıl 62. sıraya yükseldi. Ortadoğu ülkeleri de 2010 sıralamasında ilerleme gösterdi. Suudi Arabistan ilk 500'e 2 üniversiteyle (Kral Suud Üniversitesi ve Kral Fahd Suudi Arabistan Petrol ve Maden Üniversitesi) dahil oldu. AA
 
 

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler