YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İkinci üniversite bir ‘tık’ uzakta
İkinci üniversite bir ‘tık’ uzakta
20 Eylül 2013 10:19
İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi’nin 'Sınavsız İkinci Üniversite' projesi ile artık lisans mezunları ile üniversiteye devam eden öğrenciler, sınavsız olarak ikinci bir lisans bölümünü okuma şansı yakalıyor.

‘Bir diploma yetmez’, ‘Bir lisans bir insan, iki lisans iki insan’ sloganıyla hayata geçirilen proje kapsamında ikinci fakülte, internet üzerinden okunuyor.

Uzaktan Eğitim Fakültesi’nin yeni uygulamasıyla ikinci üniversite diploması artık çok kolay. Sınavsız sistemde fakültenin öğrencileri arasında şimdiden bazı ünlülerde yer alıyor. Sınavsız üniversite sisteminde bu yıl; işletme, iktisat, tarih, coğrafya, felsefe ve sosyoloji bölümlerine öğrenci alınıyor.

Program hakkında bilgi veren İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alper Cihan, sınavsız ikinci üniversitede eğitimin uzaktan olduğunu, kayıt yaptıranların evlerinden ya da iş yerlerinden üniversiteyi bilgisayar üzerinden okuyabileceğini belirtti.

Cihan, “Hocalar ve dersler belirlendikten sonra hocaların ders içerikleri sisteme yükleniyor. Öğrenciler diledikleri zaman diledikleri yerde dersleri izleyerek bilgileri zihinlerine yerleştiriyorlar. İkinci üniversite kapsamında herhangi bir lisans bölümüne kayıtlı ya da bir lisans mezunu herkes, doğrudan başvuru yoluyla kayıt yaptırabiliyor.

Fakültemizdeki birinci diploma kapsamında yapılan kayıtlarımız bu ay sonu bitecek. İkinci diploma almak isteyen öğrencilerimiz için kayıtlarımız ise bayrama kadar sürecek. Öğrencilerimiz her türlü bilgiyi internet sayfamızdan alabilirler, buradan ön kayıt yaptırabilirler. Ayrıca Facebook ve Twitter hesaplarımızından da öğrencilerimize her türlüğü desteği veriyoruz.”

Sistem kapsamında birçok sanatçının kendilerine destek verdiğini belirten Cihan, şöyle konuştu: "Bu kapsamda bize birçok sanatçımız destek verdi. Arzum Onan, Cengiz Bozkurt, Nasuh Mahruki gibi isimler projemizden övgü ile söz ettiler.

Üniversiteli futbolcu olarak ün yapan futbolcumuz Metin Tekin, tarih bölümünde yeniden öğrencimiz olacak. Kamuoyunun projemize ilgisini takdirler karşılıyor ve bize destek veren tüm sanatçılara sizin aracılığınız ile teşekkür ediyoruz. Sistemimiz şöyle işliyor. Bir dersin öğrenme yeterliliğinin oluşup oluşmadığını iki tür sınavla ölçüyoruz.

Ara sınav ve bitirme sınavı. Açık öğretim sistemi adı üzerinde belli bir zamana mekana sığdırılmadığı için sınavlar konusunda da zorlamamak genel prensibimiz. Ara sınavı öğrencimiz sınav zamanına kadar aldığı derslerden internet ortamında verecek. Bu sınav aslında geçme konusunda çok fazla katkı sağlamayacak.

Bu sınavda aslında öğrencilerin kendi kendilerini test etme amacı güdülüyor. Çok eleştiri geliyor. İşte öğrenciler internet üzerinden yapılınca kopya çekiyor diye. Ama bizim ara sınavlarımızın geçmeye etkisi sadece yüzde 20. Bitirme sınavı ise kanunlar gereği gözetimli ve eş zamanlı yapılması gerekiyor. O yüzden öğrencilerimizi belirlenmiş zaman ve mekanlarda sınıflara topluyoruz. Öğrencilerimizi canlı sınava tabi tutuyoruz."

 

CİHAN

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler