YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hükümetten çifte müjde
Hükümet, öğrenim kredisinin yüzde 20 oranında arttırılmasının ardından şimdi de üniversite öğrencilerine bedava kitap ve kampüs içinde part-time çalışma imkanı için düğmeye bastı.
Hükümetten çifte müjde
01 Ocak 2011 / 09:49 Güncelleme: 01 Ocak 2011 / 09:55

Yeni düzenlemeye göre, gelir düzeyi düşük üniversitelilere ücretsizkitapverilecek. Ayrıca 20 bin öğrenciye okulda part-time çalışma imkanı doğuyor.

BaşbakanTayyip Erdoğantarafından açıklanan öğrenim kredisinin yüzde 20 oranında arttırılması müjdesinin ardından, hükümet üniversite öğrencileri için yıllardır beklenen iki önemli projeyi de hayata geçirmek için düğmeye bastı. Vergi ve prim alacaklarına af getiren torba yasaya eklenen madde ile, ilk ve orta öğrenimden sonra üniversite öğrencilerine de “bedava kitap” verilmesi öngörüldü. Yine bir başka madde ile de, ABD ve Avrupa'da uygulanan öğrencilerin üniversite kampusü içinde ücret karşılığında çalışmasına imkan tanındı.Üniversiteöğrencileri için hazırlanan iki önemli düzenlemenin ayrıntıları şöyle:

20 BİN KİŞİ YARARLANACAK

Proje, Maliye Bakanlığı ve YÖKtarafından birlikte uygulanacak. Proje ile üniversitelerde de kitap giderleri devlet tarafından karşılanmış olacak. Bu yardımlardan faydalanan öğrencilerin, kredi ve bursları da kesilmeyecek.Yine torba tasarıya eklenen bir başka madde ile de, yıllardır tartışılan üniversitelerde part-time çalışma imkanı hayata geçiriliyor. Düzenlemede, öğrencilerin öğrenim gördükleri yüksek öğrenim kurumlarında geçici olarak çalıştırılabileceği hüküm altına alındı. Kampus içinde çalıştırılan öğrencilere, saat başına günlük asgari ücretin dörtte biri oranında ücret ödenecek. Bu da 2011 yılı asgari ücret tutarları baz alındığında yaklaşık 6 liraya karşılık geliyor. Maliye Bakanlığı yetkilileri, bu madde kapsamında en az 20 bin öğrencinin yararlanacağını bildirdiler.

Star

 

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler