YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Hukuk Öğretimi ve Eğitimini İzleme ve Değerlendirme" toplantısı
"Hukuk Öğretimi ve Eğitimini İzleme ve Değerlendirme" toplantısı
29 Kasım 2014 11:28
Türkiye Barolar Birliğinin (TBB) "Hukuk Öğretimi ve Eğitimini İzleme ve Değerlendirme" toplantısı gerçekleştirdi.

Türkiye Barolar Birliğinin (TBB), hukuk fakültesi öğrencilerinin avukatlık mesleğine uygun eğitim ve öğretim alabilmelerine yönelik standartları belirleyecek ölçme değerlendirme çalışmaları kapsamında, 35 hukuk fakültesi dekanının katılımıyla "Hukuk Öğretimi ve Eğitimini İzleme ve Değerlendirme" toplantısı yapıldı.

TBB'den yapılan açıklamada, Almanya Federal Cumhuriyeti Berlin Eyaleti Devlet Hukuk Sınavı Kurumu Başkanı Martin Gross'un da katıldığı ve Almanya'daki hukuk eğitimi ve devlet sınavı uygulaması hakkında bilgi verdiği toplantıda, hukuk eğitim ve öğretiminde standartların belirlenmesi için önemli adımlar atıldığı belirtildi.

Açıklamada, toplantıya katılan dekanların, hukuk eğitimi ve öğretimindeki standartları belirlemek ve eğitim-öğretim sürecini izleyerek değerlendirmelerde bulunmak üzere görevdeki ve önceki dekanlardan oluşan, danışma kurulu olarak görev yapacak bir dekanlar konseyi ile 12 kişilik bir yürütme kurulu oluşturulmasına karar verdiği bildirildi.

Yürütme kurulunun, bir hukuk fakültesinin avukatlık stajı yapabilir seviyede öğrenci yetiştirebilmesi için asgari standartları belirleme çalışmalarına zaman kaybetmeden başlama kararı aldığı anlatılan açıklamada, TBB yönetiminin toplantıda şu görüşleri dile getirdiği kaydedildi:

"Anayasa Mahkemesinin kararına rağmen avukatlık sınavı bir türlü getirilmemekte, Türkiye Barolar Birliği tarafından yapılmak istenen staja giriş ve stajdan çıkış değerlendirmesi kanunla engellenmek istenmektedir. Kontrolsüz şekilde açılmış ve sayısı 100 civarında olan hukuk fakültelerinin pek çoğunun eğitim-öğretim kalitesi istenilen seviyede değildir. Türkiye'de şu anda 85 bin avukat bulunmaktadır. Hukuk fakültelerinde okumakta olan 48 bin öğrenci vardır. Bu öğrencilerden 43 bininin 5 yıl içerisinde avukat olacağı tahmin edilmektedir. Hukuk fakültelerindeki eğitim-öğretim kalitesinin yükseltilmesi ve avukatlık sınavı temel zorunluluktur."

 

AA

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler