YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hedefi gelecekle ilgili yeni bir vizyon
Hedefi gelecekle ilgili yeni bir vizyon
Hedefi gelecekle ilgili yeni bir vizyon
06 Kasım 2007 / 10:21 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Türkiye, bölgesinde yeni açılımlarını sürdürüyor. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bugün kardeş ülke Azerbaycan'a kalabalık bir işadamı ve gazeteci topluluğuyla adeta çıkarma yapacak.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, resmi temaslarda bulunmak üzere, bu sabah Azerbaycan'a gitti. Üç gün sürecek gezi, Türkiye'nin Orta Asya'daki Türk cumhuriyetleriyle ilişkilerinde yeni bir dönemin başlangıcı olarak görülüyor. Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından ilk olarak KKTC'ye giden Gül'ün, ilk resmi ziyaretini de Azerbaycan'a gerçekleştirmesi son derece anlamlı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ziyaretiyle ilgili olarak "Gelecekle ilgili yeni bir vizyon, yeni bir hedef çizilecek. Merhum Haydar Aliyev'in ifade ettiği gibi, hepimiz bir milletiz; ama ayrı ayrı devletleriz. Bütün konuları gözden geçireceğiz.'' dedi.

Cumhurbaşkanı seçiminin ardından, Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev, Gül'ü arayarak tebrik etmiş ve ilk ziyareti Azerbaycan'a yapmasının kendisini ve halkını çok sevindireceğini belirtmişti. Gül'ün ziyareti sırasında, ekonomik, siyasi, askeri ilişkiler ve eğitim konularının yanısıra, Türkiye ve Azerbaycan arasında ortak dil kullanılması konusunun da gündeme gelmesi bekleniyor.

Gül'ün Azerbaycan gezisi, yeni dönem için Türkiye'nin tüm Orta Asya'ya ilişkin açılımlarının da başlangıcı olacak. Gezi öncesi Zaman Gazetesinin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Gül, "Kazak, Kırgız, Türk, Azeri, Özbek, Türkmen, Tacik hepimiz kardeşiz. Biz siyasetçiler ve yöneticiler halklarımıza yol açacağız, onlarda geleceğe doğru hızlı adımlarla ilerleyecek. Bizimki ABD ve Avrupa ile işbirliği gibi değil, dost ve kardeşane ilişkiler içinde. Ortak dili, kültürü, dini, dili, geleneği olan ülkelerin de diyaloğu ve işbirliği farklı olmalı. Dayanışmayı ve işbirliğini çıkarlarımıza göre sağlamalıyız.

İngiliz Milletler Topluluğu diye bir topluluk var. Nasıl kendi aralarında bir dayanışma varsa, bizde de öyle olmalı." diyerek, Türkiye'nin geleceğe ilişkin vizyonunu ortaya koydu.
EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler