YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hazırlanan kanun TBMM'nin gündeminde
Hazırlanan kanun TBMM'nin gündeminde
30 Ocak 2008 19:37
Hazırlanan kanun TBMM'nin gündeminde

Komisyonda, Kuvvet Komutanlıkları ile Jandarma Genel Komutanlığının ilk uygulamaları sonucunda ortaya çıkan sorunların giderilmesi amacıyla hazırlanan, Türk Silahlı Kuvvetlerinde İstihdam Edilecek Sözleşmeli Subay ve Astsubaylar Hakkında Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı da ele alındı.


Tasarıyı komisyona sunan Vecdi Gönül, tasarının getirdiği yenilikler hakkında bilgi verdi.


İlgili kanunun yürürlüğe girmesinin ardından, askeri eğitimlerini tamamlayan sözleşmeli subay ve astsubayların, Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesindeki görevlerine başladıklarını belirten Gönül, ''Ancak geçen 5 yıllık sürede, uygulamada bazı sorunlarla karşılaşılması nedeniyle bu tasarı hazırlandı'' dedi.


Tasarıyla, ''Ön Sözleşme'' ve ''Askeri Eğitim'' kavramlarının yeniden tanımlandığını belirten Bakan Gönül, halen askerlik hizmetini yapan yedek subaylar ile kısa dönem erbaşlara sözleşmeli subay veya astsubay olabilme imkanı tanındığını bildirdi.


Tasarıyla getirilen diğer düzenlemeleri de anlatan Milli Savunma Bakanı Gönül, şunları kaydetti:


''Lise mezunları sözleşmeli astsubay kaynakları arasından çıkarılmış, sözleşmeli tabiplerden Tıpta Uzmanlık Sınavını kazananlara, üç yıllık kıt'a hizmetini tamamladıktan sonra uzmanlık eğitimine başlayabilme olanağı tanınmıştır. Sağlık sebepleri hariç askeri eğitimin 1/3'üne katılmayan sözleşmeli subay veya astsubay adaylarının sözleşmelerinin feshedileceği kabul edilmiş, sözleşmeli subay ve astsubayların istihkakları, askerlik yükümlülükleri ve adaylara uygulanan disiplin ve ceza hükümleri yeniden düzenlenmiştir.


Sözleşmeli subay ve astsubayların, muvazzaf subaylığa ve astsubaylığa geçirildikten sonra, Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununda öngörülen üstün başarı kıdemi,lisansüstü öğrenim kıdemi veya öğreniminden dolayı derece verilmesi gibi haklardan yararlandırılmaları esası benimsenmiştir.''


ALT KOMİSYONA GÖNDERİLDİAK Parti Çankırı Milletvekili Nurettin Akman, sözleşmeli subay ve astsubaylar ile ilgili devam eden çalışmalar bulunduğunu belirterek, ''Bu çalışmalar da yakın zamanda Meclise gelecek. Bu nedenle bu tasarıyı alt komisyona havale edip, gelecek o çalışmalarla birlikte ele alıp görüşelim'' dedi.


Tasarı, görüşmelerin ardından, alt komisyona gönderildi.

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler