YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hakkarili Töreci psikiyatri bölümünü tercih edecek
Hakkarili Töreci psikiyatri bölümünü tercih edecek
Hakkarili Töreci psikiyatri bölümünü tercih edecek
21 Ağustos 2008 / 21:38 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Yazları çobanlık yaptığı Hakkari Yüksekova'dan Hacettepe Tıp Fakültesi'ni kazanan İrfan Töreci'ye, öğrencisi olduğu dersane tarafından 7 yıllık eğitim bursu ve çeşitli hediyeler verildi.


Tek kolunu elektrik çarpması sonucu kaybeden İrfan Töreci, başarısının, 'Çoban Hacettepe'yi kazandı' şeklinde magazinleştirilmesinden şikayetçi olduğunu söyledi.


Sınav Dergisi Dersanesi Ankara Bulvar Şubesi'nde İrfan Töreci'ye çeşitli hediyeler verilmesi dolayısıyla bir tören düzenlendi. Törene, İrfan Töreci'nin yanı sıra, aynı dersanenin öğrencisi olan ÖSS Türkiye birincisi Fırat Cem Yücel de katıldı. Törönde, dersanenin Yönetim Kurulu Başkanı Metin Özer, Hacattepe Tıp İngilizce Bölümü'nü kazanan İrfan Töreci'nin 7 yıllık eğitim bursunu karşılayacaklarını belirterek, eğitim çekini Töreci'ye verdi. Metin Özer, İrfan Töreci'ye 7 yıl boyunca aylık 500 YTL'lik burs vereceklerini ifade etti. Türkiye birincisi olan Fırat Cem Yücel de İrfan Töreci'ye bir laptop hediye etti. Dersane yöneticileri ayrıca, acil ihtiyaçlarını karşılaması için İrfan Töreci'ye 2 bin YTL'lik alışveriş çeki hediye ettiler.


Burada bir açıklama yapan Metin Özer, Türkiye birincisi Fırat Cem Yücem ile Hakkari'den Hacettepe Tıp'ı kazanan İrfan Töreci'nin bir arada bulunmasının sembolik önemi olduğunu belirterek, İrfan Töreci'nin başarısının, toplumun birlik ve beraberlik ile toplumsal barış açısından önemli olduğunu kaydetti.


Basın mensuplarının büyük ilgi gösterdiği toplantıda gazetecilerin sorularına cevap veren İrfan Töreci, 8. sınıftan itibaren köyünden ayrılarak Yüksekova'da eğitimine devam ettiğini ve bu süre içinde her yıl dersaneye gittiğini söyledi. Okulların kapalı olduğu yaz aylarında köyüne dönerek kendi hayvanlarına baktığını, çobanlık yaptığını ve ailesinin diğer işlerine yardım ettiğini anlatan İrfan Töreci, çobanlık, hayvancılık ve tarla işlerinin, Yüksekova'da olağan işlerden olduğunu ifade etti.


Çobanlık yaptığını her zaman övünerek söylediğini dile getiren İrfan Töreci, sınava hazırlandığı dönemde çok çalışmadığını, bunun yerine düzenli çalışmayı tercih ettiğini söyledi. "İnek gibi çalışmadım ama düzenli çalıştım" diyen Töreci, "Başarımın en önemli tarafı azimdir. Bir şeye inanmayan insan başarılı olamaz" dedi.


Gazetecilerin, neden tıp fakültesini tercih ettiğini sorması üzerine İrfan Töreci, 5 yaşındayken elektrik akımına kapıldığını hatırlattı. Töreci, "Eğer orda doktor olsaydı, belki de kolumu kaybetmeyecektim. Başka İrfanlar yanmasın diye tıp fakültesini tercih ettim" dedi. Tek elle doktorluk yapıp yapamayacağının sorulması üzerine Töreci, bunu konuyu YÖK'e sorduğunu ve tıp fatültesini tercih edebileceği cevabını aldığını belirterek, fakülte bitiminde psikiyatri bölümünü tercih edeceğini, tek elli olmasının bu açıdan bir sorun olmayacağını kaydetti.


Yardım teklifinde bulunmak veya başka nedenlerden dolayı kendisini birçok kişinin aradığını, bu nedenle de telefonunu kapattığını dile getiren Töreci, birçok kişinin reklam amacıyla yardım teklifinde bulunduğunu ama tek somut yardımını, öğrencisi olduğu dersaneden geldiğini söyledi. "Devlet büyüklerinden arayan oldu mu?" diye sorulması üzerine İrfan Töreci, "Dün aramadılar. Bugün aramış olabilirler ama telefonumu kapattım, ulaşamazlar" dedi.


Hakkari'de eğitim olanaklarının sınırlı olduğunu, öğretmenlerin çoğunun sözleşmeli veya vekil öğretmen olduğunu ifade eden Töreci, bölgeye yatırım yapılması durumunda birçok başarılı öğrencinin çıkabileceğini vurguladı. Yüksekova'ya atanan doktorların, atamadan hemen sonra istifa ettiğini hatırlatan İrfan Töreci, "Sanki ordakiler insan değil. Ama 10-15 yıl sonra Hakakri'li doktorlar kendi yörelerine dönecekler ve bunlar yeterli olacak" dedi.


Sınav başarısının, çobanlıkla ilişkilendirilerek magazinleştirilmesinden rahatsız olduğunu ifade eden İrfan Töreci, Hakkari'deki ropörtaj sırasında çoban kıyafetini, habercilerin isteği üzerine espri olsun diye giydiğini söyledi. Töreci, köyde yaşanan her öğrenci gibi yazın kendi koyunlarını otlattığını, kendi tarlasında çalıştığını ifade etti.


Soruların ardından İrfan Töreci, kendisi için hazırlanan pastayı, Türkiye Birincisi Fırat Cem Yücel ile birlikte kesti.

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler