YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gülen'in okullarından kaçış artınca paraleller panikledi
Özel okula dönüşüm teşviği sayesinde Gülen okulları boşalınca, paralelleri telaş sardı ve "ücretsiz eğitim" önerisi sundular.
Gülen'in okullarından kaçış artınca paraleller panikledi
04 Eylül 2014 / 05:15 Güncelleme: 04 Eylül 2014 / 09:32

Özel okula dönüşüm teşviğinden yararlanmak için başvuran ve aralarında paralellerin de olduğu 4 bin 361 dershanenin 4 binine olumlu cevap verildi. Paralel okullar teşvik için adeta sıraya girdi. Büyük öğrenci kaybına uğrayan paralel okullar ‘ücretsiz eğitim’ vaat ediyor.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın özel okullara vereceği teşvik için başvuran 4 bin 361 okuldan çoğu paralel yapılanmaya ait 360’ının talebi mali inceleme ve soruşturma geçirmelerinden dolayı kabul edilmedi. Başvurusu kabul edilen 4 bin 1 okulun ise mali yönden incelemeye alınacağı, geçemeyenlerin teşviklerinin iptal edileceği öğrenildi. Paralel yapıya yakın okulların çoğunda ise mali sorun bulunduğu belirtiliyor.
 
Paralel okullardan çok sayıda öğrencinin ayrıldığı bildirilirken, nakilleri önlemek için velilere “Devletin vereceği fiyattan başka ücret almayacağız” dediği kaydedildi. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) özel okullarda okuyacak öğrenciler için vereceği teşvik başvurularının sonuçlarını açıkladı. Buna göre başvuruda bulunan 4 bin 361 okuldan 4 bin 1 okula teşvikten yararlanma hakkı tanındı.

Reddedilenlerin çoğu paralel

Başvurusu kabul edilmeyen 360 okulun mali inceleme ve soruşturma geçirdikleri ve özel okul standartlarını mali açıdan karşılamaktan uzak oldukları anlaşıldığından başvurularının kabul edilmediği öğrenildi. Bu okulların büyük çoğunluğunun ise paralel yapının okulları olduğu öğrenildi. Teşvik başvurusu kabul edilmiş olsa dahi mali soruşturmadan geçecek daha birçok okulun başvurularının iptaline gidilmesi bekleniyor.

Bu kapsamda başvurusu kabul edilen 4 bin 1 okul yeniden denetime tabi tutulacak. Teşvik başvurusunda bulunan okullar listesine bakıldığında ise paralel yapıya yakın okulların sayıca fazlalığı dikkat çekti. Bu durum da paralel yapının teşvik fırsatçılığı yaptığı şeklinde değerlendirildi. Paralel yapının kurumları, dönüşüm sürecinin başlamasıyla kamuoyunda kaos oluşturmak isterken ve hala dönüşüme başvuruda bulunmamak için direnirken, dershane dönüşümünün bir parçası olan özel okula gidecek öğrencilere verilecek teşvikten yararlanmak için ise adeta yarışa girmiş durumda.

Ücretsiz eğitim öneriyorlar

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Paralel yapının okullarından ve dershanelerinden çocuklarınızı alın çağrısı” ve özel okullardan devlet okullarına geçişte kontenjan şartının kaldırılmasıyla birçok öğrenci paralel yapının okullarından ayrıldı.Öğrenci kaybı yaşayan bu okulların, öğrencileri tutabilmek için yeni bir ikna yöntemi geliştirdikleri öğrenildi.

Paralel yapı şimdi de öğrencilere, “Yeter ki okuldan ayrılmayın, devletin vereceği fiyattan başka ücret almayacağız” vaadinde bulunuyor.  

 

STAR

16:41
 // Ahmet
Tek devlet,milli güç. Yaşasın yerli büyük türkiye,kahrolsun küresel güce kulluk edip,ülkeme zarar veren,sözde türkler,sözde müslümanlar.....
04 Eylül 2014 16:41
EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler