YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gülben Ergen protokol imzaladı
Gülben Ergen protokol imzaladı
30 Mart 2010 15:05
"Çocuklar Gülsün Diye" projesi protokolü imzalandı

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, sanatçıların topluma örnek teşkil ettiğini, her çocuğun okul öncesi eğitim almasını hedeflediklerini belirterek, "Okul öncesi eğitim, hem çocuklarımızın eğitimin diğer basamaklarında, hem de yaşamları boyunca sağlıklı, başarılı ve mutlu olmaları için büyük önem taşıyor. Araştırmalara göre, çocukların yüksek öğrenme potansiyeli olduğu dönem okul öncesi dönemdir" dedi. 

"Çocuklar Gülsün Diye" projesi protokolü Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Milli Eğitim Bakanlığı Genel Müdürü Remzi İnan ve sanatçı Gülben Ergen Milli Eğitim Bakanlığı'nda yapılan bir törenle imza attılar.   Milli Eğitim Bakanı Çubukçu, sanatçıların topluma örnek teşkil ettiğini, her çocuğun okul öncesi eğitim almasını hedeflediklerini belirterek, "Okul öncesi eğitim, hem çocuklarımızın eğitimin diğer basamaklarında, hem de yaşamları boyunca sağlıklı, başarılı ve mutlu olmaları için büyük önem taşıyor. Araştırmalara göre, çocukların yüksek öğrenme potansiyeli olduğu dönem okul öncesi dönemdir" şeklinde konuştu. 
 

Okul öncesi dönemle ilgili 2002'den beri önemli görevler gerçekleştirdiklerini belirterek, "2002'de yüzde 11 olan okul öncesi eğitime ulaşma oranı bugün artık yüzde 39'u aşmış durumdadır. Bu yıl 32 ilde başlattığımız okul öncesi eğitim pilot şehirler ile bu oran yüzde 42'ye çıkacak. 2002'den itibaren okul öncesi eğitim sistemi içinde olmasına rağmen, çocuklarımızın bakım yeri olarak algılanmıştır. Avrupa Birliği ülkelerinde tamamında okul öncesi okullaşma oranı yüzde 100'dür. Önümüzdeki süreç çok önemli, çünkü her çocuk çok önemli, çok değerlidir" ifadelerini kullandı. 
 

AK Parti hükümeti olarak çok çalıştıklarını, bir farkındalık yarattıklarının altını çizerek, "Bu alanlarda çok önemli sonuçlar alıyoruz. O zaman bizde bu alanda umutlarımızı çoğaltıyoruz. Sivil toplum örgütlerinin, sanatçıların bu alandaki katkıları farkındalık yaratmak için çok önemlidir. Artık bu anlamda hedeflerimiz var. Anaokulları sayısı 417 iken, bugün bin 248'e yükselmiştir. 2009 yılında 15 bin 356 öğretmen alımı gerçekleştirilmiştir. Bu Cumhuriyet döneminde bir defada okul öncesi eğitimde bu kadar büyük çapta, bir atamalı sistem olduğunu söylemek isterim. Gerçekten Bakanlığımızın okul öncesi eğitime verdiği önemin anlamlı bir ifadesidir diye düşünüyorum" ifade etti. 
 

Gülben Ergen, ilk defa köye gittiğini, oraya bir süre için mutluluk götürdüğünü, fakat kalıcı bir iş yapamadığını belirterek, "O toprağa bir şey yapmamın gerektiğini hissettim. Yardım amaçlı kumbaralar, banka hesapları, kampanyalar başlattık. Projemizin anlamı, içeriği bugünden itibaren herkesin huzurunda, yazılı ve görsel medyanın huzurunda artık ayaklanacak. İnşallah 23 Nisan'a kadar ilk okulumuzun inşaatı başlamış olur. Bu proje için aldığımız izin bir sene. Bu proje bir ömür boyu benimle kampanya devam edecek. 7'den 70'e herkesin destek vermesini istiyoruz" dedi. 
 

0-6 yaş arasında bir çocuğun ne yaşıyorsa, nasıl hayatı yaşıyorsa, bir ömür boyunca çocuğun gelişiminde etkili olduğunu belirterek, bir çocuğun başarıları, başarısızlıkları 0-6 yaş arasında yaşadıklarıyla çok alakalı olduğunu söyledi. 
Gülben Ergen'i çiçeklerle karşılayan çocuklar, imza töreninden sonra hep birlikte hatıra fotoğrafı çektirdiler. İHA

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler