YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gül, yeni dönemi böyle tarif etti
Gül, yeni dönemi böyle tarif etti
Gül, yeni dönemi böyle tarif etti
07 Kasım 2007 / 20:02 Güncelleme: 00 0000 / 00:00
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türk Cumhuriyetleriyle ilişkilerde bugün 10 yıl önce yaşanan duygusal havanın ötesine geçilerek somut projeler gerçekleştirildiğini söyledi.
Cumhurbaşkanı Gül, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Azerbaycan'ın Başkenti Bakü'de, bazı basın yayın organlarının temsilci ve yöneticileriyle sohbet etti. Cumhurbaşkanı Gül, Azerbaycan ile başlayan Türk Cumhuriyetleri ziyaretlerinin önümüzdeki günlerde Türkmenistan ile devam edeceğini ve daha sonra diğer Türk Cumhuriyetlerine gideceğini belirtti.

''Türk Cumhuriyetleri ile ilişkilerde 10 yıl önce duygusal hava vardı'' diyen Gül, bugün duygusallığın ötesine geçilerek somut projelerin gerçekleştirildiğini kaydetti. Gül, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarına da değinerek, ''Biz tüm arşivleri açtık. Ermenistan'a 'gel sende gir bu işe' diyoruz'' dedi. Cumhurbaşkanı Gül, Ermeni işgali altındaki Yukarı Karabağ'la ilgili sorunun, ''toprak bütünlüğü, sınırların değişmezliği ve uluslararası hukuk kuralları çerçevesinde çözülmesi gerektiğini'' yineledi. Yukarı Karabağ sorununun çözümü amacıyla kurulan AGİT Minsk Grubu üyesi ülkelerin hepsine görev düştüğünü anlatan Gül, sorunun çözümü için Minsk Grubunun daha aktif olması gerektiğini kaydetti.
EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler