YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Gelecek yıl forma tercih edebilir"
"Gelecek yıl forma tercih edebilir"
24 Mayıs 2013 14:30
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, okullarda serbest kılık kıyafet yönetmeliği hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Özel okullarda olduğu gibi devlet okullarında da serbest kıyafet seçeneğinin olduğunu hatırlatan Bakan Avcı, velilerin kendi aralarında anlaşması halinde okullarda öğrencilerin forma giyebileceğini söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ile birlikte bir dizi programa katılmak üzere Gaziantep'e geldi. İlk olarak Vali Erdal Atayı ziyaret eden Bakan Avcı ve Bakan Şahin, Gaziantep'in eğitimdeki durumu hakkında bilgi aldı.

Okullardaki serbest kıyafet yönetmeliği hakkında basın mensuplarının sorusu üzerine açıklamalarda bulunan Milli Eğitim Bakanı, bu konuda herhangi bir belirsizliğin olmadığını ifade etti. Devlet okullarında velilerin anlaşma sağlaması ile forma giyme tercihlerinin bulunduğunu belirten Avcı bu konuda bir zorlamanın olmayacağını dile getirdi.

Avcı konuyla ilgili olarak şunları kaydetti:

"Serbest kıyafet uygulamasının içerisinde yönetmeliğe göre özel okullar velilerin yüzde 60'ı eğer okullarında forma uygulamasına devam etmek istiyorlarsa bunu tercih edebiliyorlar. Seçenekler arasında, serbest seçim seçenekleri arasında bu da var. Devlet okullarında da eğer veliler kendi aralarında anlaşılar ve formaya devam edelim, önümüzdeki yıllarda da çocuklarımıza serbest seçimle ama kimse kimseyi zorlamadan, velilerin kendi hür iradeleri ile kendi serbest seçimleri ile böyle bir tercihte bulunurlarsa buna kimsenin diyeceği bir şey olmaz. Çünkü bu da netice itibariyle vatandaşın tercihidir, serbest seçimidir. Bu serbest kıyafetten geri adım anlamına da gelmez, tam tersine serbest kıyafet uygulamasının seçeneklerinin ne kadar geniş olduğunu gösterir. Veliler okul yönetimiyle birlikte anlaşarak forma konusunda bir ittifak sağlarlarsa formayı tercih ederlerse bunun önünde yasal bir engel yok."

Bir gazetecinin "2014'te 3 sandık diye konuşuluyor, dördüncü sandık açılabilir mi?" diye sorması üzerine aklı bir önceki konuda kalan Bakan Avcı şu cevabı verdi:

"Bu her zaman açıktı zaten. Belki bunun yorumunda bazı sorunlar vardı. Ama yönetmelik çok açık. Özel okullarda zaten veliler kendi aralarında rahatça seçim yapabiliyorlar. Devlet okullarında da velilerimiz, öğretmenlerimiz, okul idarecilerimiz forma tercihi yapabilirler. Yaptıkları zaman da kimse onlara niye formayı seçtiniz, çünkü serbest kıyafet demek her türlü seçim hakkını barındıran bir genişlikte yorumlanır."

 

CİHAN

Etiketler:
EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler