YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
F klavye mı Q klavye mi?
F klavye mı Q klavye mi?
13 Ekim 2009 08:52
Bakanlık F klavyenin Türkçe'ye daha yatkın olduğunu söylüyor

Milli Eğitim Bakanlığı'nın, bilgisayarlarda Türk tipi F klavye kullanılmasını teşvik etmek için hazırladığı genelgeye rağmen okulların Q'da ısrar etmesi, öğrencileri zor durumda bırakıyor.

Okullar, bilgisayarları hayırseverlerin bağışladığını, yapabilecek fazla bir şeyleri olmadığını savunuyor. Bakanlık, Türkçeye en yatkın klavyenin F olduğunu, diğerinin ise hantal yapısı yüzünden tamamen kaldırılması gerektiğini söylüyor. Klavye yarışmalarında Türklerin 56, ABD'nin ise sadece bir şampiyonluğu olduğuna dikkat çeken F klavyenin mucidi, eğitmen İhsan Yener ise ısrarla Q klavye kullananları bilinçsizce sigara içenlere benzetiyor.

Ticaret meslek lisesi öğrencisi Arda Gün, okullarında birkaç tane F klavye olduğunu fakat çoğunlukla Q'yu kullandıklarını anlatıyor. Öğretmenlerin kendilerini yönlendirdiğini belirten Gün, Türkçe öğretmenlerinin F, bilgisayar öğretmenlerinin ise Q klavyeyi tavsiye ettiğini ifade ediyor. Arkadaşı Canan Yıldız da kafalarının karıştığına dikkat çekiyor: "Genelge var deniyor ama önce öğretmenler çiğniyor." İsimlerinin açıklanmasını istemeyen bazı okul müdürleri ise bilgisayarları hayırseverler bağışladığı için klavyelerinin değiştirilmesinin mümkün olmadığını savunuyor: "Bakanlık bilgisayar vermediği gibi hayırseverin getirdiği klavyeyi de değiştirmemizi istiyor. Sanki ödeneğimiz var da biz değiştirmiyoruz. Bağış almak da yasak. Gelin işin içinden çıkın."  (Zaman)
 

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler