YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ERÜ'den "Pi" rekoru
ERÜ'den "Pi" rekoru
14 Mart 2015 11:01
Mekatronik Mühendisliği öğrencisi Muhammet İşci, daha önce 606 basamakla kırılan Pi sayısı ezberleme Türkiye rekorunu, virgülden sonraki 1024 basamağı ezbere okuyarak kırdı.

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) öğrencisi Muhammet İşci, 606  basamak ile ODTÜ öğrencisi Yasemin Gülenbaş'a ait olan Pi sayısı ezberleme  Türkiye rekorunu, noter huzurunda, virgülden sonraki 1024 basamağı yaklaşık 12  dakikada ezbere okuyarak kırdı.

ERÜ Matematik Topluluğu tarafından 14 Mart Dünya Pi Günü dolayısıyla,  Fen Fakültesi konferans salonunda etkinlik düzenlendi.

Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Altındiş, burada  yaptığı konuşmada, matematiğin bir düşünce disiplini olduğunu söyledi.

Matematiğin insanlıkla birlikte var olduğunu ve insanlığın düşünce  mekanizmasını kaybetmediği sürece de devam edeceğini vurgulayan Altındiş,  "Matematik, hayatın bir parçasıdır. Hayatın gerçekleriyle ne kadar uyuşursa, o  kadar varlığını sürdürecektir ve insanlara faydalı olmaya çalışacaktır" dedi.

Etkinlikte, Matematik Kulübü üyeleri gülşen Karaaslan ve Melike Ayna  da Pi sayısı hakkında bilgiler verdi ve ödüllü bilgi yarışması düzenlendi.

Daha sonra, Matematik Topluluğu Başkanı ve Mekatronik Mühendisliği  öğrencisi Muhammed İşci, 606 basamak ile ODTÜ öğrencisi Yasemin Gülenbaş'a ait  olan Pi sayısı ezberleme Türkiye rekorunu, kırmayı denedi.

Gözleri bağlanarak bir sandalyeye oturtulan İşci, Kayseri 1. Noter  Başkatibi Mesut Yıldırım, Melikşah Üniversitesi Öğretim Üyeleri Yrd. Doç. Dr.  Orhan Sönmez ve Yrd. Doç. Dr. Hasan Palta huzurunda, virgülden sonraki 1024  basamağı yaklaşık 12 dakikada ezbere okuyarak Türkiye rekorunu kırdı.

Sevincini arkadaşlarıyla paylaşan İşci'ye, Rektör Yardımcısı Prof. Dr.  Murat Doğan ve Prof. Dr. Hüseyin Altındiş çeşitli hediyeler verdi. İşci,  programın ardından üzerinde Pi sayısı ve işareti bulunan pastayı kesti.

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler