YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan Teziç Resmen Yalanlandı
Erdoğan Teziç Resmen Yalanlandı
Erdoğan Teziç Resmen Yalanlandı
13 Nisan 2008 / 12:39 Güncelleme: 13 Nisan 2008 / 00:00

Erdoğan Teziç 'Yeterli kadro yok' diyerek Tıp fakültelerinin kontenjanının artırılmasını engelledi. Ancak YÖK raporuna göre tıp fakültelerinde bir hocaya dört öğrenci düşüyor


TÜRKİYE'DE doktor yetersizliğine rağmen eski YÖK yönetimi, ısrarla doktor sayısının artırılmasını engelledi. Eski Başkan Erdoğan Teziç, hükümetin yeni tıp fakültesi açılması ve öğrenci sayısının artırılması yönündeki çalışmalarının önünü 'kadro yetersizliği' gerekçesiyle her defasında kesti. Ancak YÖK'ün hazırladığı rapor bu iddiaları çürüttü. YÖK'ün, Devlet Planlama Teşkilatı ve Sağlık Bakanlığı'yla birlikte hazırladığı 'Türkiye Sağlık İnsan Gücü Durum Raporu'na göre tıp fakültelerindeki öğretim üyesi sayısı, her yıl kayıt yaptıran öğrenci sayısından fazla.


DÖRT ÖĞRENCİYE BİR HOCA


RAPORDA 'Ülkemizdeki tıp fakültelerinde şu anda öğrenci sayısının çok daha üstünde öğrenci yetiştirebilecek öğretim üyesi mevcuttur' tespiti yapıldı. 2007 yılında 5 bin 117 öğrencinin tıp fakültesine kayıt yaptırdığı ve aynı yılda toplam 8 bin 512 öğretim üyesinin bulunduğu kaydedildi. Tıp fakültelerinde toplam 33 bin 537 öğrenci olduğu belirtilen raporda, öğretim üyesi başına 4 öğrencinin düştüğü bildirildi.


100 BİN HASTAYA 73 DOKTOR


YÖK raporu, Türkiye'de doktor açığının vahim boyutlarda olduğunu da ortaya koyuyor. Mart 2008 itibariyle Türkiye'de toplam 103 bin 177 hekim aktif olarak çalışıyor. 100 bin hastaya Avrupa ülkelerinde 272 , AB üyesi ülkelerde 220 doktor düşerken, Türkiye'de 100 bin hastaya 73 doktorun hizmet verdiği kaydedildi.


İki katına çıkarılıyor


SAĞLIK Bakanlığı, Teziç döneminde gerçekleştirilemeyen kontenjan artışı için harekete geçti. YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan'ın da kontenjan artırılmasından yana olduğu öğrenilirken, Sağlık Bakanlığı tıp fakültelerine alınacak öğrenci sayısının önümüzdeki dönemden itibaren iki katına çıkarılmasını planlıyor. Böylelikle 100 bin olarak hesaplanan doktor açığının 2023 yılına kadar kapatılması hedefleniyor.STAR

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler