YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Enkazdan çıktı 'gözde' oldu
Enkazdan çıktı 'gözde' oldu
03 Aralık 2015 14:54
Van'da 4 yıl önce yaşanan depremlerde çok sayıda binası kullanılamaz hale gelen YYÜ, depremin etkisini kısa sürede atlatarak büyümesini sürdürdü.

Van'da 4 yıl önceki depremlerde çok sayıda binası hasar gören Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ), yıkımın etkisini kısa sürede atlatarak, ülkenin en iyi üniversiteleri arasında yer aldı.

Kentte 23 Ekim ve 9 Kasım 2011'deki depremlerde binalarının çoğu ağır hasar gören, sağlam olanları da 2007 deprem yönetmeliğine uymaması nedeniyle kullanılamayan YYÜ, yaşadığı sıkıntılı günleri geride bıraktı.

Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, AA muhabirine, kentteki iki depremden üniversitenin de ciddi şekilde etkilendiğini anımsattı.

Sarsıntının ardından yapılan incelemede bütün binaların deprem mevzuatına uyumlu olmadığının belirlendiğini anlatan Battal, "Üniversitemizin bütün binaları ya güçlendirilerek ya da yeniden yapılarak daha güvenli hale getirildi" dedi.

"Depremden sonra 'YYÜ iflah olmaz' dediler"

O dönemde "artık YYÜ bir daha iflah olmaz" görüşünün hakim olduğunu ifade eden Battal, "O dönemde idari ve akademik personelimizi, öğrencilerimizi iyi tanıdığımızı, dolayısıyla üniversitenin daha güçlü şekilde geri döneceğini iddia ettik ve bunu başardık" diye konuştu.

Prof. Dr. Battal, tüm fakültelerin altyapısını ciddi şekilde desteklediklerini vurgulayarak, şöyle devam etti:

"O dönem Sayın Cumhurbaşkanımız başbakandı. Başbakanımızın, bakanlarımızın, bürokratlarımızın, Türkiye'deki 76 milyon insanın yanımızda olduğunu görmek bize daha fazla cesaret verdi. Sorunlarımızı doğru bir şekilde ortaya koyduk. Bütün binalarımızın depreme uygun hale getirilmesinin zorunluluğunun farkına vardık. Bunun için projeler geliştirdik. Yurtların yeterli olmayacağını düşünerek az 10 bin kişilik yurt ve 500 lojman yaptırma talebimiz oldu. Öğretim elemanlarımızın kurum geliştirme ödeneklerinin artırılmasının, onların şevkle hizmet vereceğini sağlayacağını düşündük. Sayın Başbakanımız bu taleplerin yüzde 100'üne olur verdi ve bize destek oldu."

 

AA

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler