YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
En başarılı aday yine devlet okulundan
En başarılı aday yine devlet okulundan
En başarılı aday yine devlet okulundan
12 Temmuz 2008 / 10:35 Güncelleme: 12 Temmuz 2008 / 00:00

Bu gün ÖSS sınav sonuçları açıklandı. ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan yaptığı basın toplantısında sınava ilişkin istatistiki sonuçları açıkladı.


Bu seneki ÖSS sınavına yaklaşık 1,5 milyon aday katıldı. En fazla 165 barajını geçen aday sayısı 874 binle fen bilimleri alanından giren adaylar oldu. 25 bin adayın ise puanları hesaplanmadı. Geçen yıla göre ise 165 barajını geçen aday sayısında ise artış var. 


KONTENJANLAR ARTTI


Bu yılki kontenjanlarda geçen yıla oranla 70-80 bin kişilik bir artışın olacağını belirten Yarımağan, Açıköğretim hariç 552 bin aday üniversiteye yerleştirileceğini belirtti. SAY-2 ile öğrenci alan programların kontenjanları ise 110 bine yakın.


BAŞARI YİNE FEN LİSELERİNİN


Sınavda en başarılı okullar yine fen liseleri, en başarılı adaylar ise kız öğrenciler. Barajı geçen kız öğrencilerin başarısı yüzde 89 iken erkek öğrencilerin başarı oranı yüzde 82 oldu.


SAY-1'den en başarılı iller Denizli, Karabük, Burdur iken


En başarısız iller ise Ardahan, Mardin ve Hakkari oldu.


 


İŞTE ŞAMPİYONLAR


Sınavda her üç puan türündede birinci Ankara Atatürk Lisesi'nden Fırat Cem Yücel oldu. 


Yabancı dilde ise birinci EA 2.si Koç Özel Lisesi'nden Oğuzhan Atay oldu.


TERCİHLERE DİKKAT


Tercihler ise internet üzerinden 23 Temmuz-4 Ağustos tarihleri arasında http://oss2008.osym.gov.tr adresinden yapılabilecek. ÖSYM Başkanı Yarımağan tercih sırasında bilgisayar kullanımında deneyimli olmayan adayları bu konuda deneyimli birisinden yardım alması konusunda uyardı. Tercih sonuçları 20 Ağustos'ta açıklanacak.

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler