YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
El Kaide'ye terörist; PKK'ya isyancı
El Kaide'ye terörist; PKK'ya isyancı
El Kaide'ye terörist; PKK'ya isyancı
06 Kasım 2007 / 16:02 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Başbakan Erdoğan Beyaz Saray'dan ayrıldıktan sonra Washington'da yoğun bir program trafiği geçirdi. Önce, Ulusal Basın Kulübü'nde gazetecilerle buluşan Erdoğan ardından da Stratejik ve Uluslararası Etüdler Merkezi adlı düşünce kuruluşunda bir konuşma yaptı. Başbakan kaldığı otele döndüğünde de Amerika'nın eski dışişleri bakanlarından Madeline Albright ile görüştü ve daha sonra da İtalya'ya hareket etti. İşte bu yoğun trafikten dikkat çeken ayrıntılar...

AMERİKALI GAZETECİLERLE BULUŞTU

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Bush'la yaptığı görüşmenin ardından Ulusal Basın Kulübü'nde Amerikalı gazetecilerle buluştu. Yaptığı konuşmandan sonra gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Erdoğan Türkiye'nin sınır ötesi operasyonla ilgili kararlılığını burada bir kez daha vurguladı.

Başbakan, "Irak'ın kuzeyinde konuşlanarak ülkemizin toprak bütünlüğünü, kamu düzenini, güvenliğini ve huzurunu tehdit eden bölücü terör örgütüne karşı uluslararası hukuktan kaynaklanan hakkımızı kullanma noktasına gelmiş bulunuyoruz. Bu bir uluslararası hukukun vermiş olduğu yetkidir ve bu yetkiyi kullanacağız."

GAZETECİLERİN KAFASI KARIŞTI
Erdoğan'ın sınır ötesi operasyonla ilgili kararlığı Amerikan gazetecilerin de kafasını karıştırdı. Hatta bir gazetecinin, "Operasyon yapılacak yani?" şeklindeki sözleri üzerine, Erdoğan "Biz operasyon yapma iznini aldık sadece..." dedi, gazeteciler bu kez iznin Bush ile yapılan görüşmede gündeme geldiğini sanınca Erdoğan, karışıklığa son noktayı koydu.

EL KAİDE'YE İSYANCI, PKK'YA TERÖRİST
El - Kaide'ye terörist diyerek tepki gösteren ancak PKK'ya ise "isyancı" diyerek sahip çıkan Amerikan basının bu tutumuna da eleştiren Başbakan Erdoğan, PKK'nın hiçbir şekilde Kürt kökenli vatandaşların temsilcisi olamayacağını bir örnekle izah etti.

Başbakan, "Güneydoğu Anadolu Bölgesinde benim partim ezici üstünlükte. 75 tane Kürt kökenli arkadaşım var benim partimde. Bunu bilmenizi istiyorum, çünkü çok önemli. PKK, benim Kürt kökenli vatandaşlarımın sorunlarının temsilcisi olmamıştır. Sadece istismarını yapmıştır.''

İTALYA'YA GİTTİ
Son olarak kaldığı Ritz Carlton Otel'ine geçen Başbakan Erdoğan burada da Amerika'nın eski Dışişleri Bakanlarından Madeleine Albright ile görüştü. Amerikan kongresinin bazı üyeleriyle de bir araya gelen Erdoğan, temaslarını tamamlayarak ATA uçağıyla Türkiye saatiyle 06.05'te Washington'dan ayrıldı.

İtalya Başbakanı Romano Prodi'nin daveti üzerine gerçekleştireceği resmi ziyaret için Roma'ya giden Erdoğan'a, Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ve Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Ergin Saygun da eşlik ediyor.


EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler