YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Eğitim kalitesi dibe vuruyor
Eğitim kalitesi dibe vuruyor
20 Nisan 2013 16:32
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Televizyonlardaki bilgi yarışmalarında eğitimin kalitesinin dibe vurduğunu söyledi.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, üniversiteler toplumun tolokmotifi olduğunu, üniversiteler toplumla bütünleşirlerse toplumla kaynaşır, toplumun ihtiyaç ve beklentilerine uygun insanları yetiştirebilirlerse üniversite yatırımından daha faydalı bir başka yatırım söz konusu olmadığını söyledi. 

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Bozok Üniversitesi tarafından İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu adına yapılan Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu Tarih ve Kültür Araştıma ve Uygulama Merkezinin temel atma törenine katılmak için Yozgat’a geldi.

Bozok Üniversitesi Erdoğan Akdağ Kampus alanında yapılan temel atma töreninde konuşan TBMM Başkanı Cemil Çiçek, üniversiteler toplumun tolokmotifi, üniversiteler toplumla bütünleşirlerse toplumla kaynaşır, toplumun ihtiyaç ve beklentilerine uygun insanları yetiştirebilirlerse emin olun üniversite yatırımından daha faydalı bir başka yatırım söz konusu olmadığını belirterek, “ Ancak üniversite dediğimizde sadece bina, tahta ve sıralardan ibaret değil, tam tersi üniversite değdiğiniz zaman kütüphanedir, araştırma merkezlerdir laboratuarlardır, bunlardan yoksun olan bir üniversitenin içi boştur. Türkiye’de 165 ‘in üzerinde üniversite oldu. Nasıl Türkiye 2023’te dünyanın ilk on ülkesi arasında olmak hedefi varsa, bu üniversitenin de bir hedefi bir iddiası olmalı. Diploma tek başına bir şey ifade etmez, bunu her yerden alırlar her yerden verirler, hatta bir komşu ülkenin diplomalarını kabul etmiyoruz çünkü bir büroda doldurup veriyorlar. Türkiye’ye geldiğinde diplomam var diyorlar diploma bir şey ifade etmiyor. Türkiye ilk ona girecekse bence üniversite bir gelecek tasavvuru ortaya koymalı ve Türkiye’nin ilk on üniversitelerinden birisi haline gelmelidir. Yoksa üniversite Yozgat için sadece çok sayıda öğrenencinin okuduğu ve çarşıdan alışveriş yapan kitleden ibaret kalacaksa bunun Türkiye’ye de Yozgat’a da hiçbir faydası olmaz” dedi.

Televizyonlardaki bilgi yarışmalarında eğitim kalitesi dibe vuruyor

Televizyonlarda bilgi yarışmalarına baktığınızda eğitimde kalitenin nasıl dibe vurduğunun görüldüğünü ifade eden TBMM Başkanı Çiçek, “Özellikle tarih konusunda geçmişimizle ilgili üniversite bitirmiş, yemin ederek söylüyorum benim orta okulda iken bildiğim bilgiler bile bilinmiyor. O zaman okur yazar sayımızı şuraya çıktı buraya çıktı diye yüksek rakamları söylememizin hiçbir anlamı yok. Muhteva yoksa kuru kabuktan ibaret meyve tat vermez, tuz vermez. Onun için  bu araştırma merkezi burada zengin bir kütüphane oluşu burada eksiklerin giderilmesine yardımcı olur. Hayırlı ve uğurlu olsun” diye konuştu.

Yozgat’ın dışında Yozgat’tan fazla yaşayan insanın bulunduğunu ve bunun her defasında söylendiğine değinen TBMM Başkanı Çiçek, “ Ekmeleddin bey burada yaşamadı. Ama aradan bu kadar zaman geçmiş olmasına rağmen Yozgat’ı unutmadı. Belki de yapılabilecek en hayırlı hizmeti Yozgat’a kazandırmak suretiyle örnek bir hemşehri olduğunu gösterdi. Bu başkalarına da örnek olsun. Hayat sadece para kazanmak, şöhret kazanmak değil. Adam gibi yaşamak biraz da başkaları için de yaşamaktır. Belki de tümüyle başkaları için yaşamaktır. Onun için bu hizmetin buraya kazandırması bence son derece önemli ve anlamlıdır. İnşallah imkanı olan ilmi olan serveti olan başka hemşehrilerimize de örnek olsun kuru kuruya da Yozgatlılık olmuyor” ifadelerini kullandı.
  Konuşmaların ardından TBMM Başkanı Çiçek, İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu’a plaket verdi. Daha sonra Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu Tarih ve Kültür Araştıma ve Uygulama Merkezinin temeli atıldı.

İHA

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler