YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
E-Okul VBS giriş sayfası, bilgi formu indirme
E-Okul VBS giriş sayfası, bilgi formu indirme
27 Aralık 2015 03:32
Milli Eğitim Bakanlığı’nın birbirinden farklı alanlara hizmet verecek pek çok dijital eğitim projesi bulunuyor. E-Okul veli bilgilendirme sistemi giriş sayfası ve E-Okul yönetim bilgi sistemi giriş sayfası tek bir portal üzerine alındı. Böylelikle kolaylı

E-Okul veli bilgilendirme sistemi giriş sayfası ve E-Okul yönetim bilgi sistemi giriş sayfası tek bir portal üzerine alındı. Böylelikle kolaylık sağlanmış olundu. Girişinizi nasıl yapacağınızı haberimizden ulaşabilirsiniz.


Günümüzün teknolojik yenilikleri artık eğitim sisteminde de aktif olarak kullanılıyor. Özellikle de günümüzün modern teknolojilerinin Türkiye’deki eğitim sistemi içerisinde aktif olarak kullanılmasıyla daha çağdaş ve daha modern eğitim yapısının oluşturulabilmesini amaçlayan Milli Eğitim Bakanlığı’nın birbirinden farklı alanlara hizmet verecek pek çok dijital eğitim projesi bulunuyor.

Türkiye’deki ilk ve orta dereceli eğitim kurumlarında Fatih Projesi ve Akıllı Tahta Projesi gibi çeşitli teknolojik donanımı temel alan eğitim projeleri ile modernizasyonu sağlayan Milli Eğitim Bakanlığı E-Okul projesiyle eğitimde interaktif bir yapı oluşturuyor. Özellikle çok uzun süredir Türkiye’deki eğitim sistemi içerisinde aktif olarak kullanan E-Okul sistemi eğitim sisteminde son derece önemli ve aktif bir role sahiptir. Velilerin internet hız ve kolaylığında çocuklarının okuldaki son durumuna ilişkin güncel ve ayrıntılı bilgiler alabilmesine yardımcı olan E-Okul veli bilgilendirme sistemi her eğitim yılı içerisinde veliler tarafından sıklıkla kullanılıyor.

Velilerin günümüz modern yaşantısı içerisinde çocuklarının okul durumuna fazla vakit ayıramaması  ve en önemlisi çocuklarının okuldaki başarı durumu ile ilgili olarak bilgi almak için okula gitmeye zaman ayıramaması eğitim sisteminde velilerin var olan önemli rolünün geri planda kalmasına neden oluyor. Ayrıca öğrencilerin okul başarılarındaki en önemli etkenlerinden birisi olan veli desteğinden yoksun olmalarına yol açıyor. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uzun süre önce geliştirilerek, eğitim sistemi içerisinde aktif olarak kullanılmaya başlanan E-Okul veli bilgilendirme sistemi velilerin, çocuklarının eğitim sistemi içerisinde son derece pratik ve kolay bir şekilde etkin bir biçimde rol alması sağlanabiliyor. Özellikle de son yıllarda gelişen teknoloji ile birlikte hayatın her alanında kendisine yer bulan mobil teknolojileri kullanarak ofiste veya evde gibi yaşamın her alanında internete kolay bir şekilde erişim sağlayabilen veliler, Milli Eğitim Bakanlığı’nın internet üzerinde yer alan E-Okul veli bilgilendirme sistemi aracılığı ile çocuğunun okul durumu hakkında ayrıntılı ve güncel bilgileri internet üzerinden alabilme şansına sahip olabiliyor.
 
İnternet üzerinde yer alan Milli Eğitim Bakanlığı’nın E-Okul sistemi e-okul.meb.gov.tr adresinden hizmet veriyor. İki aşamalı merkezi ve sanal bir eğitim projesi olan E-Okul sisteminin ilk aşamasını E-Okul yönetim bilgi sistemi oluşturuyor. Özellikle internet üzerinde yer alan bu merkezi dijital okul sisteminin içerisinde yer alan öğrenci dosyalarının ve bilgilerinin güncel kalmasını sağlayacak okul bilgilerinin girişlerinin öğretmenler ve okul idarecileri tarafından yapıldığı bölümdür. Veliler ve öğrenciler için hizmet veren ve öğrencilerin okuldaki son durumuna ilişkin olarak öğretmenlerin girdikleri verileri takip edebilme imkanı sunan E-Okul veli bilgilendirme sistemi ise Milli Eğitim Bakanlığı’nın E-Okul sisteminin ilk aşamasını oluşturuyor. Dijital platform üzerinde yer alan bu E-Okul sistemi ile birlikte çocuklarının her eğitim gününün sonunda en güncel okul durumuna ilişkin bilgiler alınabiliyor. Öğretmenler, okul idarecileri, veliler ve öğrenciler Milli Eğitim Bakanlığı’nı E-Okul sisteminde kendilerine özel olarak hizmet veren bölümlere girişleri e-okul.meb.gov.tr adresinden gerçekleştiriyor.
 
Veliler internet üzerinde yer alan Milli Eğitim Bakanlığı’nın E-Okul veli bilgilendirme sistemi aracılığı ile çocuğunun not bilgisi, devamsızlık bilgisi ve karne bilgisi gibi okul bilgilerini öğrenebilmek için e-okul.meb.gov.tr adresinde kendisine ayrılan bölümde ‘öğrencinin T.C. kimlik numarası’ ve ‘öğrencinin okul numarası’ bilgilerini girerek, sisteme giriş yapabiliyor. Öğretmen ve okul idarecileri ise E-Okul yönetim bilgi sistemi giriş işlemlerini yine aynı sayfa içerisinde kendilerine ayrılan giriş bölümünde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından görev süreleri başlangıcında verilen kullanıcı adı ve kullanıcı şifre bilgilerini girerek gerçekleştirebiliyor. Böylelikle öğrencilerin devamsızlık durumu, not bilgisi, karne bilgisi, sınav tarihleri, sınav sonuçları ve haftalık ders programları gibi güncel eğitim bilgilerinin girişlerini her günün sonunda düzenli olarak giriyor.

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler