YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
E okul devamsızlık sorgulama 2016/ E okul karne notu sorgulama 2016
E okul devamsızlık sorgulama 2016/ E okul karne notu sorgulama 2016
11 Ocak 2016 20:22
E okul vbs devamsızlık gün sayısı - karne notu sorgulamayı haberimizden yapabilirsiniz. E-Okul giriş sistemi ile ilköğretim ve lise devamsızlık gün sayısı ve karne notu sorgulama nasıl yapılır? E Okul devamsızlık gün sayısı sorgulama

E Okul giriş sistemi ile devamsızlık gün sayısı ve yarıyıl karne notu sorgulama bugünlerde ilköğretim ve lise öğrecileri tarafından ilgi görüyor.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından oluşturulan MEBBİS (Milli Eğitim Bakanlığı’nın Sistemleri) kapsamında yer alan e okul, 2007 yılında kullanılmaya başlanmıştır. e okul vbs giriş hizmeti ile velilere, öğrecilere ve öğretmenlere internet üzerinden hizmet veren web yazılımı olmanın yanısıra, öğrencinin okula kaydından itibaren, okuldan mezun olana kadar süren eğitim sürecini kapsamaktadır.

E okul giriş, veliler için çocuklarının okuldaki durumlarını kolay yoldan takip etmeyi sağlamanın yanı sıra onların eğitim dönemi boyunca girmiş oldukları sınavların e okul karne notu sorgulama ve okul notları sorgulama işlemi içinde kullanılmaktadır.

Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilen sistem üzerinden; devlet, ilköğretim, özel okullar, anaokulları, özel eğitim kurumları ve ortaöğretim kurumları bu sistem üzerinden iş yapmaktadırlar. E okul öğrencilerin okul dönemi içerisindeki tüm aktiviteleri ile ilgili bilgi vermenin yanında, öğrencilerin yıl içerisinde girmiş oldukları; sınav başvuruları, giriş yerleri ve belgeleri çıkarma, sınav tarihleri, takdir, teşekkür belgesi sorgulama ve sınav sonuçlarını sorgulama ve öğrenme imkânı sunmaktadır. E Okul devamsızlık gün sayısı sorgulama ve ğrenci girişi nasıl yapılır?

E OKUL DEVAMSIZLIK GÜN SORGULAMA

E Okul devamsızlık sorgulama yapmak için haberimizde bulunan linki tıklayarak ya da e okul resmi internet sitesi olan https://e-okul.meb.gov.tr/ adresine giriş yaptıktan sonra karşınıza gelen ekran üzerinden T.C. kimlik numarası ve öğrenci okul numarası ile veli bilgilendirme sistemine  giriş yaparak öğrenebilirsiniz.

E OKUL KARNE NOTU SORGULAMA YAPMAK İÇİN TIKLAYIN!

E OKUL DEVAMSIZLIK SORGULAMA YAPMAK İÇİN TIKLAYIN!

E OKUL KARNE NOTU SORGULAMA

E Okul not sorgulama yapmak için yukarıda bulunan linki tıklayarak ya da https://e-okul.meb.gov.tr/ adresi üzerinden e okul sistemine giriş yapılır. Sisteme giriş yaptıktan sonra ilgili alanları doldurup hesaba giriş yaptıktan sonra, öğrenci notları, ödevleri, sınav ve sözlü notları, sınav tarihleri ve devamsızlıklarını öğrenebilmektedir. E Okul not bilgisi sorgulama ile öğrenciler ve velileri derslerdeki başarılarını görebilmektedirler. E Okul not bilgisi sorgulama ile ilgili işlemleri haberimizde.

DEVAMSIZLIK KAÇ GÜN OLDU

Ortaöğretimde yani liselerde devamsızlık kaç gün oldu. Yeni Ortaöğretim Yönetmeliği ile liselerde devamsızlık hakkı tartışmanın odağına oturdu. Birçok gazete ve medya yayın organı yeni lise yönetmeliğinde dikkati daha çok devamsızlık süresinin 10 güne düşürülmesine çekti. Peki liselerde devamsızlık hakkının özürsüz olarak 10 gün olması ne gibi neticeler doğurur? Liselerde kaç gün devamsızlık hakkı var? Ortaöğretim liselerde devamsızlık kaç gün oldu yeni yasa, Yeni Ortaöğretim Yönetmeliğinin ilgili maddesine baktığımızda şu ibareler geçiyor.

“(7) Öğrencinin devamsızlık yaptığı süreye ilişkin özür belgesi veya yazılı veli beyanı, özür gününütakip eden en geç 5 iş günü içinde okul yönetimineverilir ve e-Okul sistemine işlenir. Zorunlu hallerde özür belgesinin teslim süresi okul yönetimince 20iş gününü aşmamak üzere uzatılabilir.”

(5) Devamsızlık süresi özürsüz 10 günü, toplamda45 günü aşan öğrenciler, ders puanları ne olursa olsun başarısız sayılır. 

maddeleri yeni yönetmelikle gelmiştir.

Bir önceki yönetmelikte liselerde devamsızlık hakkı 20 gün özürlü, 20 gün özürsüz 5 gün de okul idarelerinin izin verme hakkı olmak üzere toplam 45 günü geçmemesi gerekiyor. Yeni yönetmelik ile özürsüz devamsızlık 10 güne indirilmiş olarak görüyor. Örnek olarak, öğrenci 10 gün özürsüz devamsızlık yaptıktan sonra 11.gününde rapor alır ya da velisine söyleyerek velisi dilekçe verirse öğrenci özürlü devamsızlık yapmış sayılacak. Veli beyanı esas alındığı için velinin bilgisi olduğu sürece 45 güne kadar devamsızlık yapan öğrenci sınıfta bırakılmayacak. Burada velinin kontrolü önemli hale gelmiştir. Eski yönetmelikte ise öğrenci 20.günden itibaren rapor almadığı veya varsa geçerli bir özrü ispatlamadığı taktirde sınıfta kalıyordu. Bu yeni yönetmelik ile ile sınav dönemlerinde öğrencilerin devamsızlık haklarını veli iznine göre kullanmaları mümkün olacak.

Son yıllarda son sınıf öğrencilerine veli dilekçesiyle izinli sayılma yönünde genelgelerle verilen devamsızlık hakkı yönetmelikle tüm öğrencilere verilmektedir.

Dolayısıyla, sizler de bir değerlendirme yaparsanız, bu yönetmelikte bırakın devamsızlığın sınırlandırmayı; aksine öğrenciye velinin izni doğrultusunda 45 güne kadar devamsızlık hakkı tanınmıştır. Bilhassa sınav dönemlerinde sadece velinin beyanı toplamda 45 günü aşmayacak şekilde izin alınabilecek. Öğrenciler önceden olduğu gibi rapor alma vs. derdiyle uğraşmadan sadece velinin bir dilekçesi ile kolayca izin alabileceklerdir.

 // Melisanur çınar. İstanbul
Karne sonucu...
13 Ocak 2017 15:30
 // Melisanur çınar. İstanbul
Karne sonucu öğrenmek istiyorum...
13 Ocak 2017 15:29
 // Kahraman
Evliya Çelebi okulundayım...
18 Ocak 2016 11:15
EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler