YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dünya Türkiye'ye okumaya geliyor!
Dünya Türkiye'ye okumaya geliyor!
15 Nisan 2015 10:52
ABD, Almanya, İngiltere, El Salvador ve Nevis gibi pek de tanımadığımız ülkelerden bile Türkiye'de okumak için başvuru geldi

Türkiye, gençler için de cazibe merkezi haline geldi. 182 ülkeden onbinlerce yabancı öğrenci, okumak için Türkiye'ye başvuruda bulundu.

Verilen bilgiye göre, başvuruları sona eren “Türkiye Bursları”na bu yıl rekor başvuru geldi. Dünyanın dört bir yanından sisteme giren 155 bin kişiden 95 bini adaylık başvurusunda bulundu. Pek çok tanınmış ülkenin yanı sıra, ismi bile bilinmeyen çok sayıda ülkeden burs talebi geldi. Türkiye Burslarına; ABD, Kanada gibi okyanus ötesi ülkelerden gelen taleplerin yanı sıra, Almanya, Fransa, İngiltere, İtalya, İspanya gibi AB'nin önde gelen ülkelerinden talep ulaştı. Ayrıca kişi başı milli gelirleri ve refah düzeyleriyle dikkat çeken İsveç, Danimarka gibi ülkelerden başvurular yapıldı.

İlginç ülkeler var

Bu yıl bazı ülkelerden ilk kez başvuru gelmesi dikkat çeken bir başka detay oldu. Bu ülkelerden biri, Türkiye'nin diplomatik ilişkilerinin sorunlu olduğu Kıbrıs Rum Kesimi. Ayrıca, Dominika, El Salvador, Saint Kitts ve Nevis gibi uzak ülkelerden ilk kez başvuru geldi. Türkiye Burslarına, Latin Amerika ve Karayip bölgelerinden bu sene bine yakın başvuru ulaşması dikkat çekti. Bu bölgelerden gelen başvuruların oranında yüzde 80'lik artış gerçekleşti. Türkiye'nin özellikle son yıllarda bu bölgelere yönelik yaptığı üst düzey ziyaretlerin ve açılımların etkili olduğu belirtildi.

Dönenler anlattı

Açılan programa başvuru için gelen ülke sayısının bu yıl 182'ye ulaştığı kaydedildi. 95 bin aday arasında, Türkiye'nin tarihsel ilişkilerinin yoğun olduğu ülkelerden başvuruların çokluğu dikkat çekti. Geçmiş yıllarda bu ülkelerden gelerek Türkiye'de eğitim alanların, ülkesine döndüğünde yaşadıklarını aktarmasıyla başvuruların arttığı belirtiliyor.

Hem burs, hem  konaklama ve yol

Türkiye Bursları kapsamında bu yıl ilk kez “Sanat” ve “Spor” programları da eklenirken, bu alanlarda yetenekli yabancıların çokluğu dikkat çekti. Uzman ve akademisyenlerden oluşan “Seçici Heyetler”, 95 bin başvuruyu tek tek değerlendirerek, burslardan faydalanabilecek 5 bin civarında uluslararası öğrenciyi tespit edecek.

Düzeylere göre öğrencilere; lisans seviyesinde 600 TL (yaklaşık 250 Dolar), yüksek lisans seviyesinde 850 TL (yaklaşık 360 ABD Doları), doktora seviyesinde 1200 TL (yaklaşık 500 ABD Doları), araştırma alanında da 2 bin 500 TL (yaklaşık 900 ABD Doları) burs sağlanıyor. Türkiye Burslusu öğrenciler, devlet yurtlarında ücretsiz konaklayabiliyor. Öğrenciler, yerleştirildikleri üniversitelerde eğitim ücreti ödemezlerken, sağlık güvencesi altında bulunuyor. Gelenlere 1 yıl Türkçe eğitimi veriliyor. Ulaşım masrafları da karşılanıyor.

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler