YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dünya 3'üncüsü genç mucidimiz
Dünya üçüncüsü genç mucit, ödüllendirildi
Dünya 3'üncüsü genç mucidimiz
29 Nisan 2010 / 19:52 Güncelleme: 29 Nisan 2010 / 19:52

Ankara Valisi Kemal Önal, Amerika Bileşik Devletleri'nde (ABD) yapılan "Uluslararası Sürdürülebilir Dünya Enerji, Mühendislik ve Çevre Proje Olimpiyatları'nda (I-SWEEEP) enerji alanında dünya 3.sü olan Ankara Çağrıbey Anadolu Lisesi 10. sınıf öğrencisi Muhammed Bahadır Murat'ı ödüllendirdi.
 

Vali Kemal Önal, ABD'deki olimpiyatlara 'Petrollü Şeyl'lerde ve Şeyl Petrolü ve Doğalgaz Verimliliğinin Araştırılması' konulu proje ile enerji alanında dünya 3.sü olan Murat'ı makamında kabul etti.
 

Kabulde konuşan Vali Önal emeği geçen herkesi kutladığını belirterek konuşmasını şöyle sürdürdü;
 

"Çok iyi çalışma, çok hoşuma gitti. Çocuğumuzun başarısından dolayı heyecanlandık gururlandık."
 

Kabulde konuşan genç mucit Muhammed Bahadır Murat ise, hazırladığı projeyle dünyada enerji krizi dönemlerinde ham petrolün yerine geçebilecek alternatif enerji kaynaklarından birisinin de 'petrollü şeyl' olduğunu kaydetti. Murat, "Türkiye'de 'petrollü şeyl'lerden 8 milyar ton rezerv var. Bu rezerv, Türkiye'nin on yıllık petrol ihtiyacı karşılanması anlamına geliyor. Dünya ülkeleri öz kaynakları üzerinde Ar-Ge çalışmaları gerçekleştirerek alternatif petrol ve doğalgaz üretimi araştırmaları yapmaktadır. Bu araştırma projesiyle yerli 'petrollü şeyl' kayalarından petrol üretilecek." şeklinde konuştu.
 

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan genç mucit, üniversite sınavında hangi üniversiteyi tercih edeceğine ilişkin soru üzerine, ODTÜ'de mühendislik okumayı düşündüğünü belirtti. Murat, ancak yurt dışına gitme imkânı olursa bunu değerlendirmek istediğini de söyledi.
 

Vali Önal, kabul sırasında Bahadır Murat'la yakından ilgilenerek 3.lük madalyasını eline alarak inceledi. CHA

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler