YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Doların değer kaybı açık gösterge
Doların değer kaybı açık gösterge
Doların değer kaybı açık gösterge
10 Kasım 2007 / 15:33 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

"Amerikan ekonomisi bir gecede yok olabilecek kadar sarsıntılı bir dönem geçiriyor..." Bu çarpıcı iddianın sahibi eski Amerikan başkanı Ronald Reagan döneminde Hazine Bakan Yardımcısı olarak görev yapan Paul Craig Roberts. Doların dünya piyasalarında giderek değer kaybettiğine dikkat çeken Roberts'e göre eğer böyle devam ederse çok Amerikan imparatorluğu savaşlarıyla birlikte yok olacak.

Askeri harcamalarıyla ekonomisinde büyük bir sarsıntı yaşıyan Amerika Birleşik Devletleri'nde geleceğe yönelik karamsar bir tablo çiziliyor. Özellikle doların dünya piyasalarındaki hızlı değer kaybı sıkıntıyı açıkça gözler önüne seriyor. Eski ABD Başkanı Ronald Reagan döneminde Hazine Bakan Yardımcısı olarak görev yapan Paul Craig Roberts, ABD ekonomisinin bir gecede yok olabilecek kadar sarsıntılı bir dönem geçirdiğini düşünüyor. Roberts'a göre en ağır tahribat dolar üzerinde yaşanıyor. Zira, Amerikalı milyarder George Soros'un ortağı Jim Rogers'ın da bütün mülkiyetini satarak Çin'in para birimi Yuan'la değiştirmeye hazırlandığı öğrenilmişti...

BUSH CHAVEZ'DEN BORÇ ALIR MI?
Dolar rezerv para olmaktan çıktığında yabancılar ABD'nin ticaret ve bütçe açığını finanse etmekten vazgeçecek ve Amerikan imparatorluğu, savaşlarıyla birlikte bir gecede dünyadan kaybolacak. Belki de Bush, Irak ve Afganistan'daki askerleri eve getirmek için Dünya Bankası'ndan ya da 'Chavez Bank'tan borç almaya muvaffak olacak.

Amerikan en ekonomisinin şaha kalktığı dönemlerde hazine bakan yardımcılığı yapan Roberts, sorunun kaynağı olarak askeri harcamaları gösteriyor ve bir çözüm önerisi sunuyor.


737 ÜSSÜ EVE GETİRİN!
ABD lideri ve ABD para biriminin pek itibar görmediği açık. Bir çözüm var mı? Muhtemelen cevap, yurtdışındaki 737 üste yatıyor. Bu üsler ülkeye taşınır ve 50 eyalet arasında taksim edilirse her bir eyalet 15 üs elde edecek. Bu, konut piyasasındaki çöküşün sonu demek. Ayrıca, hangi ülke, mevcut üslere ilaveten herbir eyalette 15 yeni üssü olan br ülkeye saldırmayı düşünür? Bir terörist nereye dönse kendisini askerler tarafından kuşatılmış bulacaktır. Bu üsler için harcanan para ABD'de kalacak, yabancıların gelirleri ABD vatandaşlarının geliri olacak.

Roberts'ın çözüm önerisi ne kadar faydalı ve uygulanabilir orası bilinmez ama bilinen bir gerçek var ki süper güç Amerika'nın başı ekonomiyle ciddi bir şekilde dertte... Akıllardaki soru Amerika'nın bundan sonraki savaşının, süper güç olarak kalmak için mi yoksa, ekonomik krizden kurtulmak için mi? devam edeceği...
EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler