YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Doktora tezlerini 3 dakikada anlatmaya çalıştılar
Doktora tezlerini 3 dakikada anlatmaya çalıştılar
28 Eylül 2016 17:02
Gebze Teknik Üniversitesince düzenlenen yarışmada, 5 üniversiteden 12 doktora öğrencisi, doktora tezlerini 3 dakikada en iyi şekilde anlatmaya çalıştı.

Gebze Teknik Üniversitesince (GTÜ) düzenlenen yarışmada, 5 üniversiteden 12 doktora öğrencisi, üçer dakikada tezlerini en iyi şekilde anlatmak için ter döktü.

İşletme Fakültesi amfisinde gerçekleştirilen "3 Dakikada Doktora Tezi Yarışması"nın açılışında konuşan GTÜ Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün, çağın sunduğu tüm yeniliklerin, yapılan bilimsel araştırmalar neticesinde elde edildiği gerçeğinden hareketle lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine araştırmayı bir yaşam biçimi olarak benimsetmek için çalıştıklarını belirtti.

Yarışmada, öğrencilerin doktora tezlerinde kullandıkları araştırma yöntemlerini, ulaştıkları sonuçları ve bilimsel alana katkılarını ilgili konuda uzman olmayan kişilere, 3 dakika içerisinde herhangi bir ses veya video materyali kullanmadan, herhangi bir yardım almadan anlatacaklarını aktaran Görgün, şunları söyledi:

"Farklı branşlarda çalışan insanlara bir konuyu 3 dakika içerisinde anlatmanın kanaatimce en önemli getirisi, bilimsel bilginin gündelik yaşantıya girebilmesidir. İnsanların kendi aralarında herhangi bir konuyu tartışabilmesi gibi bilgi birikimlerini de aktarması, toplumun gelişimi açısından oldukça önemlidir. Bu anlamda bir bilim yuvası olan Gebze Teknik Üniversitesinin uluslararası nano kanser etkinliklerinde ilk defa Türkiye'yi temsil etmesi, ilk defa cam sanayi alanında yüksek lisans bölümü açması, ilk defa minyatür motor üretmesi ve ilk defa ülkemizi Silikon Vadisi'nde temsil eden yapıda yer alması gibi ülkemizde ilk defa '3 Dakikada Doktora Tezi Yarışması'nı hayata geçirmesi de dördüncü kuşak üniversite misyonuna sadık kaldığının göstergesidir. Bugün ikincisini düzenlediğimiz ve artık ulusal mecraya yaydığımız bu yarışma sayesinde, son bilimsel çalışmalar ve teknik gelişmeler, geniş bir alana duyurulmuş olacak ve bununla beraber disiplinler arası öğrenci topluluklarının oluşumuna zemin hazırlanacak."

Görgün'ün açılış konuşmasının ardından 5 üniversiteden 12 doktora öğrencisi, kendilerine verilen üçer dakikada tezlerinin sunumunu yaptı. 

Yaklaşık 1 saat süren yarışmanın ardından Kale Grubu Başkan Yardımcısı Osman Okyay, televizyon programcısı Deniz Bayramoğlu, gazeteci yazar Abbas Güçlü, haber sunucusu Buse Biçer'den oluşan jüri, en iyi sunumu yapan 3 öğrenciyi belirledi.

Yarışmada, GTÜ İşletme Fakültesi doktora öğrencisi Serhat Sağ, "Açık İnovasyon Endeksinin Geliştirilmesi" teziyle birinci oldu.

"Yüksek Enerjili Yoğunluğa sahip Li-S Bataryalar" teziyle Elif Ceylan Cengiz ile "Demir Porifin Modifiyeli Hollow Fiber Membran Biyofilm Reaktör Kullanılarak Biyolojik Nox Giderim Sistemi Geliştirilmesi" teziyle Faruk Can ikinciliği paylaştı. "In Vitro Kültürden İzole Edien Alev Ağacıyla İlişkili Bitki Büyümesini Teşvik Eden Endofitik Bakterinin Biyokimyasal ve Molekürler Karakterizasyonu" teziyle Irmak Şah üçüncülüğü elde etti.

Yarışmanın birincisi Sağ, gazetecilere yaptığı açıklamada, açık inovasyonun son yıllarda özellikle büyük firmaların belirlediği iş birliğine dayalı bir yaklaşım olduğunu söyledi.

Sistemin, firma sınırlarının hem içeriden dışarıya hem de dışarıdan içeriye fikir ve bilgi açısından geçirgen hale getirilmesini, veri yöneten kurumlar arasında açık inovasyon ekosistemi kurulmasını öngördüğünü anlatan Sağ, şunları kaydetti:

"Açık inovasyon yaklaşımının firmaların yenilik performansını büyük ölçüde arttırdığı bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış durumda ancak bu süreçlerin nasıl yürütülmesi gerektiğine ilişkin literatürde henüz bir konsensüs bulunmamaktadır. Biz de tam bu noktadaki boşluğu değerlendirmek adına böyle bir yönetim aracını geliştirmeyi uygun gördük. Bugün kullanmakta olduğumuz cep telefonlarından bilgisayarlara kadar başarılı birçok yenilik, bu açık inovasyon sistemlerinin bir ürünü. Biz de ülkemizde açık inovasyon sisteminin oluşturulmasına katkıda bulunmak maksadıyla firmalara gidip açık inovasyon eğitimi veriyor, bilgi birikimimizi paylaşıyor ve aynı zamanda da açık inovasyon endeksinin geliştirilmesine temel teşkil edecek olan anket ve yüz yüze görüşmeleri gerçekleştiriyoruz." 


AA

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler