YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Diyarbakır'daki Kürtçe okula izin çıktı
Diyarbakır'daki Kürtçe okula izin çıktı
07 Kasım 2014 11:46
Diyarbakır'da izinsiz olduğu gerekçesiyle valilik tarafından mühürlenen Kürtçe Okul, yapılan izin başvurularının ardından yeniden açıldı. Okulun resmi statüsü şimdilik 'Eğitim Destek Evi' olarak geçiyor

Diyarbakır’da, belediyeler, Eğitim-Sen ve Kürdi- Der tarafından Kürtçe eğitim verilmesi için 15 Eylül’de açılan, ancak Valilik tarafından mühürlenen ve mühürleri iki kez sökülmesi nedeniyle krize neden olan Kürtçe eğitim verecek okul, yeniden eğitime başladı.

Yaklaşık 100 öğrencinin eğitim gördüğü Ferzad Kemanger İlkokulu’nda, Milli Eğitim Bakanlığı müfettişlerinin inceleme yaptığını söyleyen Kürdi-Der Genel Başkanı Sebahattin Gültekin, "Her hangi olumsuz bir yaklaşım yok. Öğrenciler ilkokulda görülmesi gereken dersler neyse onları Kürtçe görüyorlar şu anda. Milli Eğitim, bize gelen yazıda bizi özel okul statüsünde görüyor" dedi.

Diyarbakır’da 15 Eylül’de Kürtçe eğitim verileceği belirtilerek açılan ancak Valilik tarafından iki kez mühürlenip mühürleri DBP’liler tarafından sökülen merkez Bağlar İlçesi’ndeki Ferzad Kemanger İlkokulu, geçen ay yeniden eğitime başladı. Okulu açan belediyelere bağlı Eğitim Destek Evleri, Eğitim-Sen ve Kürdi-Der, hazırladıkları başvuru dosyasını Valiliğe sunması ve Milli Eğitim Bakanlığından iki müfettişin inceleme yapmasından sonra okul yeniden Kürtçe eğitime başladı. Öğrencilere 4 sınıfta ilkokulda verilmesi gereken okuma-yazma, resim, müzik, matematik ve hayat bilgisi dersleri Kürtçe verilmeye başlandı.

Eğitim destek evi olarak değerlendirildi

Okulun Eğitim Destek Evi olarak değerlendirildiği belirtildi. Diyarbakır Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri, Kürtçe eğitim verildiği belirtilen okulun Halk Eğitim Merkezi ile yapılan protokol gereği şimdilik Eğitim Destek Evi olarak değerlendirildiği söyledi. 

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler