YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Din boşluk kabul etmez
Din boşluk kabul etmez
Din boşluk kabul etmez
16 Nisan 2008 / 08:54 Güncelleme: 16 Nisan 2008 / 00:00

Dini yaymayı temel görev saydıklarını belirten Bardakoğlu, "Doğru bilgi verilmeyince yerini toplumla bağdaşmayan zararlı bilgiler alır. Din hizmeti boşluk kabul etmez” dedi.


Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, demokrasi ve laikliği eşit derecede önemsediklerini belirterek din hizmetlerinin boşluk kabul etmeyeceğini hatırlattı, 'Aksi taktirde doğru bilginin yerini zararlı bilgiler alır' uyarısında bulundu. Bardakoğlu, Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında çıktığı Karadeniz gezisinde dün Giresun Valisi Mustafa Taşkesen ve Cumhuriyet Başsavcısı Radi Akyol ile birlikte müftülükte düzenlenen toplantıya katıldı. Burada konuşan Bardakoğlu, şunları söyledi:


BİLGİ VERİLMEZSE İSTİSMAR OLUR


"Türkiye olarak İslam dünyasına ve batıya iyi bir örnek sunduğumuz inancındayız. Biz, demokrasiyi, laiklikliği, cumhuriyetin temel ilkelerini, modernliği, çağdaşlığı ve dinin aslına bağlı kalarak, dinin doğru bilgisini koruyarak bir arada tutabilmenin başarısını ve tecrübesini dünyaya sunuyoruz."


Dinin doğru bilgisini topluma yaymayı temel görev saydıklarını belirten Bardakoğlu, dinin doğru öğretilmediği yerde istismarın eksik olmayacağını söyledi. Bardakoğlu, din adına yapılan yanlışlıkları önlemenin temel çaresinin, doğru bilgiyi sunmaktan geçtiğini ifade ederek, "Doğru bilgi insanlara verilmediğinde onun yerini hep başkalarından alınan, toplumla bağdaşmayan zararlı bilgiler alır. Din hizmeti için de aynı şeyi diyebiliriz. Din hizmeti de, boşluk kabul etmeyen temel bir ihtiyaçtır" dedi.

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler