YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dikey Geçiş sınavı-DGS sınav tarihi ve sınav saati ne zaman? 2016
Dikey Geçiş sınavı-DGS sınav tarihi ve sınav saati ne zaman? 2016
15 Ağustos 2016 16:36
DGS ne zaman yapılacak? DGS (Dikey Geçiş Sınavı) sınav tarihi ertelendi mi? DGS ne zaman yapılacak?  DGS ye (Dikey Geçiş Sınavı) kimler başvurabilir? DGS sınav tarihi 21 Ağustos 2016 olarak ÖSYM tarafından değiştirildi.

DGS başvurularının sona ermesi ile birlikte, 2016 DGS başvurusu yapan vatandaşlar Dgs sınavının ne zaman yapılacağını merak etmeye başladılar. ÖSYM tarafından yapılan ve eğitimine 4 yıllık bir lisans programında devam etmek isteyen meslek yüksekokulları ile açık öğretim ön lisans programlarından mezun olan öğrencilerin girmek zorunda olduğu sınav olan DGS, 2000 yılından bu yana yapılmaktadır. 

DGS (Dikey Geçiş Sınavı) sınav tarihi ertelendi mi? DGS ne zaman yapılacak?  DGS ye (Dikey Geçiş Sınavı) kimler başvurabilir? DGS ye meslek yüksek okullarının 2 yıllık bölümlerinden ve açık öğretim ön lisans programlarından mezun olmuş adaylar eğitimlerini lisansa tamamlamak isterse başvuru da bulunabilirler.

Bildiğiniz üzere 2016 yılı DGS başvuruları 31 Mayıs – 13 Haziran 2016 tarihleri arasında yapılmıştı. 15 Temmuz 2016 Cuma akşamı ülkemize yapılan hain saldırının ardından, bu olumsuz ortamın sınavlara girecek öğrencileri etkilememesi için ÖSYM sınav takvimini güncelleyerek DGS sınav tarihini değiştirdiğini ilan etti.ÖSYM tarafından yayınlanan ilk takvime göre DGS (Dikey Geçiş Sınavı) 31 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirilecekti.

ÖSYM DGS sınav tarihinde değişiklik yaparak sınav tarihini 21 Ağustos 2016 olarak sınava girecek öğrenciler ve sınavda görevli öğretmenlere duyurdu. ÖSYM’nin yapmış olduğu sınav tarihi değişikliği ile DGS sınavı sınav 21 gün ertelenmiş oldu.DGS sınavı ile ilgili sıkça sorulan birkaç soru ve cevabı burada paylaşacağız. DGS (Dikey Geçiş Sınavı) Sonuçlarını Nereden Öğrenebilirim? Adaylar, ÖSYM’nin sonuç sayfasından DGS seçeneğini seçerek istediğiniz yıla ilişkin sonuçlara ulaşabilirsiniz. DGS tercihlerinde bir yükseköğretim programlarına yerleştirilen adaylar, DGS ek tercihlerinde tercih yapabilir mi? DGS Merkezî yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar ek yerleştirmede tercih yapma hakkına sahip değildir.

Ek yerleştirmede tercih yapabilmek için, DGS’ye girmiş ve DGS merkezî yerleştirme ile hiçbir programa yerleştirilmemiş olmak gerekir.  DGS ye bir kez girdim tekrar girebilir miyim? Süre sınırlaması var mı? Ön lisans diplomanız olduğu sürece sınava girebilirsiniz. Sınırlama yoktur.

DGS SINAV SÜRESİ VE SORU DAĞILIMI

DGS sınavında uygulanmakta olan testin genel amacı, lisans öğrenimindeki başarıda etkili olan sayısal ve sözel içerikli akıl yürütme becerilerinin ölçülmesidir. Bu bağlamda ALES ile benzer nitelik taşımaktadır. 60 sözel ve 60 sayısal toplamda 120 sorudan oluşan Dikey Geçiş Sınavı (DGS) için ayrılan süre 140 dakikadır. Her iki bölümde de 10′ar tane mantık sorusu bulunmaktadır. Sınavda 4 yanlış 1 doğruyu götürmekle beraber, yanlışlar ilgili bölümün doğrularını götürmektedir.

2016 DGS sınavı konuları dağılımı

DGS sınavında hangi derslerden kaç soru çıkıyor? Matematik ve Türkçe derslerinden sorular çıkmaktadır. Sayısal 80, Sözel 80 sorudan oluşmaktadır. Sınav süres 180 dakika olarak belirlenmiştir.

DGS Sayısal konular

1-) Kümeler

2-) Sayılar

3-) Bölünebilme Kuralları

4-) Rasyonel Sayılar

5-) Üslü İfadeler, Köklü İfadeler

6-) Eşitsizlik, Mutlak Değer

7-) Özdeşlikler, Çarpanlara Ayırma

8-) Oran-Orantı

9-) Denklem Çözme

10-) Problemler

11-) Sayısal Mantık

12-) Geometri

DGS Sözel konular

1-) Sözcük

2-) Cümle

3-) Paragraf

4-) Anlatım Bozukluğu

5-) Şifre Çözümü

6-) Çözümleme ve Mantıksal Akıl Yürütme

DGS TERCİH VE YERLEŞTİRME

Dikey geçiş için her üniversitenin %10 kontenjan açma zorunluluğu vardır. Ancak rakamsal olarak her bölüm için 5 ila 10 kişi arasında kontenjan açıldığı için rakam bir hayli azdır. DGS tercihleri 2009 yılından önce sınava girmeden yapılmaktaydı, ancak bu uygulama kaldırıldı. Artık sınav sonuçları açıklandıktan sonra tercihler yapılıyor ve daha mantıklı karar verme olanağı tanınıyor.  Adaylara 18 tercih hakkı tanınıyor. DGS’yi kazanan ve lisans öğrenimine başlama hakkı kazanan öğrencilere üniversitelerince Lisans Öğrenimlerine Hazırlık Programı uygulanır. Programda öğrencilere 1 ve 2. sınıfta eksik olduğu dersler yüklenir. Lisans Öğrenimine Hazırlık Programını başarıyla tamamlayan öğrencilerin üniversitelerin üçüncü sınıfına kayıtları yapılır ve ilgili üniversitenin öğretim ve sınav yönetmeliğine tabi olur.

DGS PUAN HESAPLAMA

DGS puanları, adayların sınav sonuçlarından hesaplanan sözel ve sayısal standart puanlarının ve ön lisans öğrenimlerinde elde ettikleri akademik not ortalamalarından hesaplanan ağırlıklı ön lisans başarı puanlarının (AÖBP) belli kat sayılarla çarpılarak toplanmasıyla elde edilir. Aşağıda DGS puan hesaplaması için kullanabileceğiniz formülü basit olarak verdik. Bu sayede DGS puanı nasıl hesaplanır kolayca öğrenebilirsiniz.

Dgs Sözel: 87.747 + (Sözel net x 1.681) + (Sayısal Net x 0.315) + (Ağırlıklı Önlisans Başarı Puanı x 0.6)

Dgs Sayısal: 105.536 + (Sözel Net x 0.336) + (Sayısal Net x 1.575) + (Ağırlıklı Önlisans Başarı Puanı x 0.6)

Dgs Ea: 96.642 + (Sözel Net x 1.009) + (Sayısal Net x 0.945) + (Ağırlıklı Önlisans Başarı Puanı x 0.6)

Ağırlıklı Önlisans Başarı Puanı: Bölümünü iyi dereceyle bitirenler 80, orta sıralarda bitirenler 65, son sıralarda bitirenler 50 olarak girebilir.

DGS SINAV KURALLARI  

DGS sınavında bazı kurallara uymak zorunludur bunlar;

Adaylar yanlarında kesinlikle iletişim aracı veya madeni bir eşya ile sınav salonuna giremez.
Gerekli olan sınav gereçleri ÖSYM tarafından sağlanır.
Kimlik belgesi olarak sadece nüfus cüzdanı ve pasaport kabul edilir.
Tuvalet kullanmaya izin verilmemektedir.
Adaylar sınav süresinin 4′te 3′ü geçmeden sınav salonundan dışarıya çıkamazlar.

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler