YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dersler TRT 3'te yayınlanacak
Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve TRT, ''domuz gribi'' ile mücadele kapsamında ortak bir proje başlattı
Dersler TRT 3'te yayınlanacak
26 Ekim 2009 / 17:29 Güncelleme: 26 Ekim 2009 / 18:48

Ankara'da ''domuz gribi'' nedeniyle okulların bir hafta tatil edilmesi dolasıyla yarından itibaren TRT 3'te 07.00 ile 14.00 saatleri arasında, canlı eğitim ve öğretim yayınları yapılacak. Daha sonraki dönemlerde de Türkiye'de herhangi bir okulda eğitim ve öğretime ara verildiğinde, o dönemin müfredat konuları TRT 3'den canlı olarak yayımlanacak.
 

Konuyla ilgili konuşan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, okullarda kasım ayının son haftası aşılamanın başlayacağını ve ocak ayına kadar devam edeceğini söyledi.
 

Aşının bir takvime bağlı olarak Türkiye'ye getirileceğini belirten Akdağ, aşının diğer ülkelerce de kasım ayından itibaren yaklaşık 4 aylık süre içinde temin edileceğini bildirdi.
 

Bakan Akdağ, ''Dolayısıyla aşıyı bir anda getirmek, tüm çocuklara yapmak veya bütün ihtiyaç sahiplerine yapmak mümkün değil. Zamandan kazanmış olmak maksadıyla bu uygulamaları sürdürüyoruz'' dedi.
 

Salgını yönetme konusunda Türkiye'de saygın bilim adamlarından oluşan Pandemi Yürütme Kurulu oluşturulduğu hatırlatan Akdağ, kurulun şartları değerlendirerek kararı verdiğini bildirdi.
 

Sağlık Bakanı Akdağ, ''Bu bazen bir okulun kapanması olabilir. Birkaç okulun kapanması olabilir. Bir şekildeki belli bir süreyle tamamen kapanması olabilir. Nitekim bildiğiniz gibi Diyarbakır'da geçen hafta ve içinde bulunduğumuz hafta başından itibaren de Ankara'da okul kapandı'' diye konuştu.
 

Eğitimin sürmesi açısından TRT ile bir eğitim programı sürdürüleceğini anlatan Recep Akdağ, Milli Eğitim Bakanlığının da ''başından bu yana mükemmel çalışma sergilediğini'' kaydetti. Akdağ, ''Tüm okullarda eğitim müfredatının ortak biçimde yürütülmesine gayret edilmesi, böyle bir salgın beklediğimiz için, bunun ön hazırlıklarının yapılması ve şimdi de TRT vasıtasıyla yavrularımızın eğitimlerini evde devam ettirmesi çok büyük bir başarıdır'' ifadesini kullandı.
 

YAYINLAR TRT 3'TE
 
TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin de Milli Eğitim Bakanlığıyla organize olduklarını ve yarından itibaren bu yayınlara başlayacaklarını söyledi.
 

Yayınların karasaldan da yapılması gerekliliği nedeniyle, en uygun kanalın TRT 3 olduğuna karar verdiklerini ifade eden Şahin, ''Yayınlar hafta içi sabah 07.00'da başlayacak 14.00'da sona erecek. Sadece Salı günü Meclis'in açık olması ve grup toplantıları nedeniyle, sabah 07.00'da başlayıp, 10.00'da bitecek'' diye konuştu.
 

Kapsama alanı yüzde 100'e yakın olduğu için yayınların köylerden, mezralara kadar izlenebileceğini dile getiren Şahin, ayrıca sadece karasal değil, uydu ve kabloda da yayın yaptıklarını anımsattı.
 

TRT Genel Müdürü Şahin, ''Çocuklar rahatlıkla izleyecekler. Çok hızlı organize olduk'' dedi.

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler