YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dershanelerin kapatılmasına büyük destek
Dershanelerin kapatılmasına büyük destek
15 Kasım 2013 18:49
Dershanelerin kapatılması kararını “hükümetin Türkiye’yi 2023’e hazırlama projesi” olarak gören eğitim camiasından hükümete destek çıktı.

Dershanelerin kapatılması hakkında kara propaganda manşetleri atan ve sanki ülkedeki okullar kapatılıyormuş gibi özel dershaneleri eğitimin merkezine oturtmaya çalışan yayınlar çok çeşitli kesimlerden tepki topladı.

Milli Eğitim Bakanlığı da bilhassa Zaman Gazetesi ve Samanyolu TV tarafından yapılan haberleri sert bir dille yalanladı.

Bunu hükümetin Türkiye'yi 2023'e hazırlama projesi olarak gören eğitim camiasından ise dershanelerin kapatılmasına destek çıktı.

İşte kariyerli eğitimcilerin konu hakkında söyledikleri:

Nurullah Dal (Türkiye Özel Okullar Birliği Başkan Yardımcısı)

Hükümetin özel okulları teşvik için ortaya koyduğu kupon sistemi yerinde bir karardır. Vatandaş kaliteli eğitim için çaba harcıyor. Bu vatandaşın önünü açacaktır. Hükümet de yaptığı masrafın kat kat karşılığını alacaktır. Dershanelerin kapanmasına gelince, verilecek kuponla vatandaşın dershaneye gitmesi ortadan kalkacak dershanelere ihtiyaç kalmayacak. Ama önce teşvik ve okullardaki eğitim kalitesini artırmak gerekir. Yoksa tek başına dershaneleri kapattın sorunu çözmez. Yapılacak işler ve önlemler ardı ardına alınmalıdır.

Doç. Dr. Sefer Güneş (Beykent Üniversitesi Öğretim Üyesi)

Özel okullara teşvik ve dershanelerin kapatılması hükümetin Türkiye'yi 2023'e hazırlama projesidir. Bu çalışmanın başarısı başarıya ulaşması halinde ülkemizde yaşanan bir çok sorun ortadan kalkar. Kimseyi mağdur etmeden ve eğitimin kalitesini artırarak yapılacak değişiklikler ülkemizin bölgesinde lider olmasını ve ekonomide istenilen seviyeye gelmesini sağlayacaktır.

Alaattin Dinçer (Eski Eğitim-Sen Başkanı)

Düzenlemede dershaneler, etüt merkezleri, özel kurslar ve evde özel ders uygulamasının kaldırılmasına ilişkin getirilen değişiklikleri doğru bulduğumu ifade etmeliyim. Evet, bizce de eşitliği bozan bu türden yapılar kapatılmalıdır.

 

SABAH

21:00
 // mehmet Yaşar
Yav yandaslik yapmayin hakkarideki genci nasıl özel ojula gönderecek bu gönül işi para var diye kimse gitmez....
15 Kasım 2013 21:00
EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler