YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dershaneler vatandaşa son tokadı attı!
Dershaneler vatandaşa son tokadı attı!
15 Ağustos 2014 15:15
Yeni öğretim yılı yaklaşırken, dershaneler uyguladıkları fahiş zamlarla velileri çaresiz bıraktı. Uygulanan bu orantısız zamlar ise 'kapanmadan önceki son vurgun' olarak yorumlandı

Dershaneler velileri yine şaşkına çevirdi. Yıllık 6 milyar lirayı bulan cirolarıyla veliyi soyup soğana çeviren dershaneler, yeni eğitim-öğretim dönemi fiyatlarına da fahiş zamlar uyguladı.

Dershanelerin enflasyonun 2 katı, yüzde 20'ye varan oranlarda yaptığı zamlar, 'kapanmadan önceki son vurgun' olarak yorumlandı. Meclis'ten geçen yasaya göre; dershaneler 1 Eylül 2015 tarihine kadar faaliyetlerini sürdürebilecek. Son eğitimöğretim senelerini geçiren dershaneler, bunu fırsata çevirmek için yüzde 20'ye varan oranlarda zam yaptı.

Telefonla arayana fiyat vermeyen dershaneler, her veliye farklı rakam söyleyerek de tepki çekiyor. Şeffaf olmayan fiyatları ile dershaneler, kime ne tutturursak mantığı ile hareket ediyor. Dershanelerin fiyat bilmecesi bununla da bitmiyor; semtten semte farklı ücretler talep ediliyor.

Türk Eğitim Derneği Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu, eğitimin fırsatçılık haline dönüşmesinin etik ve ahlaki olmadığını belirterek, "Fahiş zamlar yapılmamalı. Dershanelerde ve bazı özel okullarda her sene aynı şeyi yaşıyoruz. Zamlar enflasyon oranında olmalı" dedi. Pehlivanoğlu, "Veliler, kendilerini velinimet olarak gören dershanelere çocuklarını vermemeli" şeklinde konuştu.

30 bin liraya dershane var

Dershane ücretleri illere, hatta semtlere göre farklılık gösteriyor. Öğrencilerin sınıfları yükseldikçe, dershaneye ödenen meblağlar da artıyor. En yüksek dershane parası üniversiteye hazırlananlar için isteniyor. Anadolu'da yıllık 2 bin liraya dershane eğitimi verilirken, İstanbul'da bu rakam 30 bin liraya kadar çıkabiliyor. İstanbul'da geçen yıl üniversiteye hazırlananlardan ortalama 10 bin lira istenirken, bu para 12 bin liraya çıktı.

 

SABAH

yazik
 // mesut
lan bende o kadar para olsa ne okucam zaten oraya para verecegime bankaya atsam o kdr parayi clissam zaten okumama gerek kalmaz...
16 Ağustos 2014 01:39
EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler