YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dershaneler kapatılacak mı?
Dershaneler kapatılacak mı?
27 Şubat 2013 11:44
Yükseköğretim Giriş Sınavı'na (YGS), dershaneler için ayrıntılı rapor hazırlamaya koyuldu.

Yükseköğretim Giriş Sınavı'na (YGS) sayılı günler kala kapandı kapanacak tartışmalarının ortasındaki dersaneler için ayrıntılı rapor hazırlanıyor...

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin ile yaptığı toplantıda dershanelerle ilgili yeni bir ayrıntılı çalışma yapılması kararlaştırıldı.

Mevcut raporda ne vardı?

Mehmet Ali Şahin tarafından hazırlanan mevcut raporda dershanelerin hemen kapanması yerine, kademeli olarak özel okula dönüştürülmesi öneriliyordu. Ayrıca öğrencilerin yüzde 12'sinin dershaneye gittiği ve 3 bin civarında dershaneden 700 kadarının özel okula dönüşebilecek düzeyde olduğu tespitleri de yer alıyordu.

Öğrenci, veli ve dershaneler ne düşünüyor?

Üniversiteye girişin ilk basamağı YGS 24 Mart tarihinde gerçekleştirilecek. Sınava sayılı günler kala hızlandırılmış programlarına başlayan öğrenciler hükümetten gelecek kararı bekliyor.

Özel okullara gidemeyen ve özel ders alamayan ailelerin elindeki tek alternatif şeklinde yorumlanan dersaneler ise durum karşısında tedirgin.

Bazı veliler de dershanelerin birikim ve tecrübelerinden eğitim sisteminin yararlanması gerektiğini ifade ediyor.

Dersane yöneticileri ise mevcut yapıda özel ders ihtiyacını karşılayan dershaneler ile okulların işlevinin farklı olduğu görüşünü savunuyor.

 

İHA

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler