YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dershaneler kapanmasın, desteklensin
Dershaneler kapanmasın, desteklensin
18 Ekim 2013 16:55
Dünya Hidrojen Enerjisi Konseyi Başkanı Prof. Dr. T. Nejat Veziroğlu, Türkiye’deki dershanelerin kapatılmasının ekonomi ve eğitim açısından zararları olacağını söyledi.

Dershaneleri kapatmanın ekonomik kurallara ters olduğunu ifade eden Prof. Dr Veziroğlu “Dershaneleri kapatmak hem memleketimiz ve hem de ekonomimiz için zararlı olur.” dedi.

Türkiye gündemindeki dershane kapatılması tartışması ile ilgili yazılı açıklamada bulunan Prof. Dr. Veziroğlu, bunun yerine dershaneleri gerektiren şartların ortadan kaldırılması gerektiğini söyledi. “YÖK imtihanlarına, Devlet Memurluk imtihanlarına, okullara girme sınavlarına ve bunlara benzer imtihanlara gerek kalmazsa, o zaman dershaneler bir bir kapanır.” diyen Prof. Dr. Veziroğlu, ekonomik kurallara, doğanın kanunlarına aykırı olarak dershanelerin kapatılması kararı çıksa bile, bu kurumların kapanmayacağını ve gizli çalışacaklarını ifade etti.

Dershanelerin faydalı bir işlev gördüğünü belirten Dünya Hidrojen Enerjisi Konseyi Başkanı, “Çünkü bu kurumlar gençlerimizi üniversite ve diğer sınavlara hazırlıyorlar. Dershaneler zorla kapatılırsa, gizli, ruhsatsız dershaneler çalışacaklardır. Bazı hallerde öğrenciler dershaneye gidecek yerde, hocalar evlere gelip ders verecektir. Bu da, ebeveyne daha çok ekonomik külfet getirecektir. Bunların polis ve kanunlarla kontrolü devlete yük getirecektir.” dedi.

Dershaneler desteklenmeli

Dünya Hidrojen Enerjisi Konseyi Başkanı Prof. Dr. Nejat Veziroğlu, dershanelerin kapatılmasının aksine desteklenmesi gerektiğine dikkat çekerek, söz konusu kurumların verdiği matematik, fizik, kimya ve Türkçe derslerini alan gençlerin üniversitelerin birinci sınıflarında muadili derslerden muaf tutulmaları önerisinde bulundu. Amerika’da herkese üniversite imkânı sağlandığı halde öğrencilerin muhtelif yeteneklerini ölçen birçok imtihanların olduğunu da hatırlatan Prof. Dr. Veziroğlu, bu sınavlar için hazırlık dershaneleri ve ayrıca dil ve muhtelif konularda dershanelerin olduğunu hatırlattı.

Türkiye'de üniversitelerin açılması serbest olmalı

Türkiye'nin ekonomik ve kültürel kalkınmasını tamamlayıp gelişmiş ülke seviyesine çıkabilmesi için bugün 500 üniversiteye ihtiyaç olduğunu ve bunu sağlamak için özel üniversitelerin kurulmasına devletin gerekli kolaylığı göstermesi gerektiğine vurgu yapan Prof. Dr. Veziroğlu, “Üniversite kurulması ve işletilmesi pahalı bir konudur. Gerekli bütün üniversiteleri devlet kuramaz. Bunun için bir an evvel kâr etsin etmesin, vakıf olsun olmasın, özel üniversitelerin açılması serbest olmalı ve desteklenmelidir. Hatta mevcut devlet üniversitelerinin bazıları da özelleştirilmelidir. Üniversite kurmak için Büyük Millet Meclisi’nden karar çıkmasına gerek olmamalıdır. Milli Eğitim Bakanlığı’nın izni kâfi olmalıdır.” şeklinde öneride bulundu.

Prof. Dr. Veziroğlu son olarak bir çok özel dershane sahiplerinin, kâr eden üniversite açmaya hazır olduklarını, bunlara da gerekli imkânın sağlanıp desteklenmesi gerektiğini belirtti.

 

CİHAN

 

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler