YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dersanelerin dönüşüm sürecinde son durum
Dersanelerin dönüşüm sürecinde son durum
14 Eylül 2014 15:20
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Hükümet Programı'nda bulunan "Öğretmen Strateji Belgesi"ni ilgili paydaşlarla son bir tartışmasını yaptıktan sonra, yılbaşında kamuoyuyla paylaşacak duruma geleceklerini bildirdi.

AA Editör Masası'na konuk olan Bakan Avcı, AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kemal Öztürk ile editörler, bölge müdürleri ve dünyanın çeşitli merkezlerindeki muhabirlerin, eğitim gündemine ilişkin sorularını yanıtladı. Hükümet Programı'nda yer alan Öğretmen Strateji Belgesi'ne ilişkin bir soru üzerine Avcı, strateji belgesinin daha önceden başlatılan bir çalışma olduğunu anımsattı.

Avcı, belgenin nüfus artışı, demografik özellikler, göçlerin göz önüne alınarak ne kadar öğretmene ihtiyaç olduğunun ve eğitim fakültesinin kontenjanlarının tespitinde önemli olacağını ifade etti. Teknolojinin çok ilerlediğine işaret eden Avcı, "Arkadaşlarımızın önünde laptoplar var. Ben üniversitede okurken 'Karayollarında bilgisayar var' diye duyardık, öyle bir rivayet vardı. Bir de Ortadoğu'da bilgisayar vardı. Şimdi 'bilgisayar buydu' diye gençlere göstersen 'Hayır bu bir fabrika' derler. Çünkü bu oda büyüklüğünde devasa bir şey. O zaman ona elektronik beyin diyorlardı" şeklinde konuştu.

Avcı, teknolojiyle birlikte yeni meslek ve uzmanlık alanlarının oluştuğu, bundan sonra da oluşacağını vurguladı. Öğretmen Strateji Belgesi'nin hazırlanmasında sorumluluğun Milli Eğitim Bakanlığında olduğunu ifade eden Avcı, sözlerini şöyle sürdürdü: "Ama belge tüm paydaşlarla hazırlandık. Hazır aslında belgemiz. Niye bugüne kadar açıklamadık  Şunun için: Yasamıza göre 4 yılda bir toplanması gereken Mili Eğitim Şurası var. Temel politika kararları, tavsiye kararları orada alınıyor. Aralık ayında 19. Milli Eğitim Şurası'nı toplayacağız ve bu şuranın 4 ana teması var.

Şura 1 hafta sürüyor. Diyelim yabancı dil, dil eğitimiyle, öğretmen yetiştirme, okul bütçeleri gibi milli eğitimi ilgilendiren her konuyla ilgili alt komisyon oluşturulabiliyor. Bu seneki şura 4 temel konuyu derinlemesine incelesin istedik. Bunlardan biri öğretmen yetiştirme, okul yöneticilerinin yetiştirilmesi, okul güvenliği ve müfredat. Şurada bu Öğretmen Strateji Belgemizi ilgili paydaşlarla son bir tartışmasını yaptıktan sonra yılbaşında, yani Aralık'ta şura olacağı için yılbaşında inşallah kamuoyuyla paylaşacak duruma geleceğiz.

Öğretmen Strateji Belgemizi ilgili paydaşlarla son bir tartışmasını yaptıktan sonra yılbaşında kamuoyuyla paylaşacak duruma geleceğiz. Özellikle bazı il ve ilçelerde bir yıldan fazla öğretmen tutamıyoruz. Bazı yerlerde bana veliler şikayet ediyor mesela 'Benim öğrencim ilkokul üçüncü sınıfa geldi, 6 öğretmen değiştirdi' diyor. Olmaz. Biz giden öğretmenin en az 4 yıl gittiği yerde, ilkokul birden aldığı çocuğu 4. sınıfı bitirinceye kadar, ortaokulda lisede aynı şekilde belli bir süre görev yapmasını istiyoruz. Bu hem pedagojik olarak, hem istihdam hem de adalet bakımından doğru. O bakımdan öğretmenlerin yer değiştirmelerini içeren düzenlemeler üzerinde çalışıyoruz."

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler