YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dersanelere olan ihtiyaç azalacak
Dersanelere olan ihtiyaç azalacak
26 Mart 2012 19:00
Gündemdeki yeni konu dersanaler... Başbakan Erdoğan'ın dersanelerin kapanacağını söylemesi ile başlayan tartışma sürüyor. Arınç, böyle bir şey söz konusu değil dedi. İkinci açıklama Canikli'den geldi, o da yeni sistemle dersanelere olan ihtiyacın azalacağ

AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, ''TBMM faaliyetlerini sürdürmelidir, sürdürecektir. Bunu engellemeye yönelik hukuk dışı herhangi bir yöntemin de hoş görülmesi mümkün değil. Meclis'in faaliyetlerini sürdürmesi için ne gerekiyorsa o yapılacaktır'' dedi.

Parlamentoda basın toplantısı düzenleyen Canikli, AK Parti Grubu olarak, Meclis'in iki haftalık çalışmasına ilişkin getirecekleri öneriyle ilgili bilgi verdi. AK Parti Grubu olarak TBMM Genel Kurulu'nun 2 hafta boyunca yoğun çalışma temposu içinde olmasıyla ilgili planları bulunduğunu belirten Canikli, Danışma Kurulu'nda uzlaşma sağlanamaması halinde getirecekleri grup önerisinde; yarından itibaren zorunlu eğitimin 12 yıla çıkarılmasını öngören yasa teklifinin görüşülmesine başlanması ve Cuma günü bitirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Canikli, ''beklendiği şekilde'' teklifin görüşmelerinin diğer tasarı ve teklifin görüşmelerinden daha faklı gerçekleşeceğini tahmin ettiklerini belirterek, şöyle konuştu:

''Diğer parti sözcülerinin yaptığı açıklamalardan, 'sert'' kelimesini kullanmak istemiyorum ama biraz daha engelleyici yöntemlerin kullanılacağı bir görüşme maratonu olacak gibi gözüküyor. Tabii ki Genel Kurul görüşmelerinde siyasi partilerin İçtüzük'ten kaynaklanan haklarını sonuna kadar kullanmaları doğaldır, buna kimsenin eleştirisi olamaz. Kurallar bellidir; kanun tasarı ve tekliflerin hangi usulde ve nasıl görüşüleceği ayrıntılı olarak dizayn edilmiştir. Muhalefet, bu kuralları zaman zaman engelleme aracı olarak gündeme getirebiliyor. İçtüzüğe, hukuka ve teamüle uygun olduğu sürece bu geciktirmeyi, engellemeyi saygıyla  karşılamak gerekir. Buna kimsenin itirazı olamaz. Ama kurallara uygun olmayan, hukuka aykırı, İçtüzük'te verilmeyen, despotik bir takım yönetmeler tasarı ve tekliflerin Genel Kurul'da görüşmelerinin engellenmesi mümkün değil. Böyle bir yöntemin olmasını arzu etmiyoruz ve beklemiyoruz da. Muhalefetin yasalaşmasını istemediği düzenlemelerle ilgili rezervlerini, İçtüzüğün verdiği imkanlarla geciktirmesini, bir eleştiri konusu yapmak mümkün değil. Bu sabırlarımızı zorlasa da  da gerginliğe neden olsa da kurallara ve İçtüzüğe, oradaki imkanlarla olduğu sürece aksini düşünmek mümkün ve doğru değil. Ama hiç kuşkusuz TBMM'nin çalışmasını engellemeye, bloke edilmesine yönelik adım, düşünce ve teşebbüslerin de hoş görülmesi imkan dahilinde bulunmamaktadır. TBMM'nin çalışmalarını sürdürmesi gerekir, millet iradesinin olmazsa olmaz şartlarından biri budur. TBMM faaliyetlerini sürdürmelidir, sürdürecektir. Bunu engellemeye yönelik hukuk dışı herhangi bir yöntemin de hoş görülmesi mümkün değil. Meclis'in faaliyetlerini sürdürmesi için ne gerekiyorsa o yapılacaktır. Esas olan TBMM'nin çalışmalarını yürütmesidir. Geciktirme mümkündür, İçtüzüğün verdiği her türlü engelleme yapılabilir, zaten yapılıyor. Ama onun dışına çıkıldığı takdirde elbette milletin iradesinin tesisi ve tahakkuku için gereken yapılır. Biz yarın başlayacak olan bu görüşmelerde, hukuk dışı, dayanağını, kaynağını İçtüzük'ten almayan bir engelleme yöntemi beklemiyoruz, temennimiz de bu.''

Teklifin görüşmelerinin tamamlanmasının ardından 31 Mart Cumartesi günü CHP'nin iki bakan hakkında verdiği gensoru önergelerinin görüşüleceğini ifade eden Canikli, daha sonra Kamu Çalışanları Sendikası Tasarısı'nın görüşmelerine geçileceğini ve gelecek hafta Pazartesi'ye kadar tamamlamayı planladıklarını bildirdi. 

Canikli, daha sonra ise yarım kalan yap-işlet-devret ve adli sicil ile ilgili yasa teklifinin ele alınacağını, ardından 2-B arazileriyle ilgili yasa tasarısına geçileceğini, görüşmelerin salı ve çarşamba günü  yapılacağını, bunlardan sonra ise Toplu İş İlişkileri ile görüşmeleri yarım kalan Afet Riski Altındaki Alanların Dönüşümüyle ilgili tasarının görüşeceğini söyledi.  Canikli, ''2 hafta boyunca, bir an önce yasalaşması gereken ve kamu menfaati olan düzenlemelerin tamamlanmış olacağını'' ifade etti.

''CHP'nin 5 gün yaptığını biz bir gün yaptık''

Canikli, TBMM Milli Eğitim Komisyonu'nda teklifin görüşmelerinde yaşananlara değinerek, şöyle konuştu:

''Oradaki esas sıkıntı; muhalefetin, özellikle CHP'nin İçtüzük'te verilmeyen imkanları ve yöntemleri kullanarak teklifin görüşmelerini engellemesi ve Komisyondan çıkartmamaya çalışmasıydı. Bunu yaparken de yasadışı, illegal yöntemler kullandı CHP. Başkanlık Divanı'nın aldığı kararları uygulatamaz hale geldi, cebir ve şiddet kullanarak... Buna rağmen yine de inanılmaz bir hoşgörü ortamı sağlandı, tolerans ortaya konuldu. CHP, bunu acziyet olarak algıladı. Cebir kullanarak teklifin görüşmelerinin tamamlanamayacağı kanaati edindi. Böyle bir şeyin kabul edilmesi mümkün değil. Bizim Pazar günü yaptığımız, CHP'nin 5 gün boyunca yaptığıydı aslında. CHP 5 gün boyunca milletvekillerini Komisyon'a getirtti, üyelerin yüzde 90'ı CHP'liydi. Biz bunu sadece Pazar günü yaptık, arkadaşlarımız erkenden geldi. Onların ifadesiyle, 'işgal etmek...' 5 gün boyunca CHP'lileri, Kılıçdaroğlu'nun bizzat talimatı ve milletvekillerini yönlendirmesiyle yapıldı. Biz bunu sadece bir gün, Pazar günü yaptık. CHP'li üyelerin  ve grup başkanvekillerinin yer bulması imkanı sağlandı. Bize ise sağlanmamıştı bu imkan. Şiddet kullanarak yasadışı yöntemlerle Komisyon çalışmalarının engellenmesine gözyumulması mümkün değildi, nitekim onun da gereği yapıldı. Sonuç itibarıyla yasadışı yöntem, tamamen normal yöntemlerle ortadan kaldırıldı. Komisyon'un çalışmasının önü açıldı, Başkanlık Divanı, baskı altında görev yapamaz halden kurtarıldı. Yapılan budur, başka bir şey değil. CHP, kamuoyunu yanıltıcı söylem içine girdi. Ortaya çıkan görüntüler, bunun böyle olmadığını gösterdi. Biz yarın Genel Kurul'da başlayacak görüşmelerde Komisyon'da yaşanan ve hepimizi, kamuoyunu rahatsız eden görüntülerin yaşanmamasını umut ediyoruz, bekliyoruz.''

Muhalefetin konuşması konusunda bir rahatsızlıkları olmadığını belirten Canikli, yapılan istatistikte 24. Dönem'de muhalefetin AK Parti'den 3 kat fazla konuştuğunu bildirdi.

''Çelişkidir''

Canikli, ''Takvim sizce ne kadar sarkar, Danışma Kurulu öncesinde CHP ve MHP ile bir araya gelmeyi planlıyor musunuz '' sorusu üzerine, siyasi partilere her zaman kapılarının açık olduğunu, grup başkanvekilleriyle sürekli iletişim içinde olduklarını söyledi. Canikli, ''Özel olarak böyle bir talep gelmedi, gelirse değerlendiririz. Olumsuz tavır ve önyargımız söz konusu değil'' dedi.

Çalışma saatlerini uzatacaklarını, Genel Kurul'un 14-24 saatleri arasında çalışacağını, bazı günler de çalışmaların ''bitimine kadar'' süreceğini anlatan Canikli, ''Arkadaşlarımız hepsi burada ve bu yoğun çalışmaya hazırlıklı'' dedi.

Canikli, ''CHP'nin teklifle ilgili olarak yapacağı Tandoğan mitingi, 5 bin önerge ve 500 söz talebinin olacağı''nın hatırlatılması üzerine, muhalefetin ''temel kanun'' alarak iki bölüm halinde görüşülecek olan telif üzerinde şahsi konuşmalara yoğun ilgi gösterdiğini belirterek, şu ana kadar 6 şahsi konuşma için CHP'li 69, MHP'li 21, AK Parti'li 291 milletvekilinin başvurduğunu söyledi. Canikli, ''Bu çelişkidir aslında. Hem teklifi yok hükmünde sayıp hem basıldıktan sonra konuşma hakkı almak çelişkidir ama doğru olan budur. 'Yok hükmündedir' iddialarını bırakmışlar zimmi olarak'' görüşünü ifade etti.

Bir soru üzerine Komisyon'da yaptıklarının ''fiziki ve legal olmayan bir engellemenin ortadan kaldırılmasına yönelik'' olduğunu belirten Canikli, ''Yapılan tamamen yasaldır, haktır, görevdir. TBMM'nin çalıştırılması görevi, en büyük grup olan iktidar grubuna aittir. Meclis çalışmalarının engellenmesine yönelik illegal durum, faaliyet söz konusu ise onun bertaraf edilmesi de bizim görevimizdir. Komisyon'da bu anlayışla hareket ettik, görev ifa ettik. Biz temenni etmiyoruz, arzulamıyoruz, beklemiyoruz ama hoş olmayan, legal olmayan böyle bir durum söz konusu olursa, yine biz görevimizi yapmaktan kaçınmayız. Bu milletin bize verdiği görevdir'' diye konuştu.

AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, zorunlu eğitimin 12 yıla çıkarılmasıyla ilgili teklifin kabul edilmesi halinde, dershanelere olan ihtiyacın büyük ölçüde azalacağını, minimum seviyelere ineceğini söyledi.

Canikli, ''dershanelerin kaldırılması'' ile ilgili açıklamaların sorulması üzerine, zorunlu eğitimin 12 yıla çıkarılmasıyla ilgili teklifin kabul edilmesi halinde dershanelere ihtiyacın büyük ölçüde azalacağını, minimum seviyeler ineceğini anlattı.

Canikli ''Bugüne kadar uygulanan ve dikte ettirilen kesintisiz eğitim sisteminde'' öğrencilerin eğilimlerine ve yeteneklerine göre eğitim imkanı verilmediğini savunarak, şöyle konuştu:

''Teklif kabul edildiği takdirde, teknik ve mesleki eğitimde ilerleme olacak. Birçok öğrenci üniversite eğitimi yerine iş hayatına atılacak, kendi branşında devam etmek istiyorsa, sınavsız iki yılık yüksekokula gitme imkanı olacak. Ayrıca 4 yıllık lisans imkanını kullanmak isterse, avantajlı olarak buna devam etme imkanı var. Bütün bunlar dershaneye olan ihtiyacı ortadan kaldırıyor. Ayrıca henüz olgunlaşmadı, üzerinde yapılan çalışma var; bir dönem uygulandı, o zaman ortaokul ve liselerde bitirme sınavı vardı, bu bir sonraki yükseköğretim için etkili olacak mekanizmalardı. Onlarla ilgili çalışma da var. Derste verilen eğitimle üniversiteye gidecek öğrencilerin seçilmesinin sağlanması... Hiç kimse dershaneye gitmediği zaman herkes eşit konumda olur, okulda verilen eğitimle yarışa katılabilirler. Ama bunun için hem okuldaki eğitimin hem üniversiteyle girişteki ağırlığının artırılması gerekir, hem de bir sınavla daha çok ağırlık verilerek okuldaki eğitimin öne çıkartılması sağlanacak. Çocuklar birinci 4'ten sonra kendi eğilimlerine yönlendirme imkanı bulursa, çok daha kaliteli eğitim alma imkanı ortaya çıkar. Dershane bağımlılığının ortadan kaldırılması için böyle bir düzenlemenin hayata geçirilmesi yürürlüğe konulması gerekir. Şu andaki eğitim sistemiyle dershane bağımlılığı azaltılamaz. ''

Dershane konusunun gündemlerine yeni gelmediğini, uzun yıllardır tartışıldığına işaret eden Canikli, ''Şu anki kesintisiz eğitim modeliyle bunun hayata geçirilmesi mümkün değil. CHP bu nedenle samimi değil. Şu anki modelle bunun yapılması gerçekçi değil. Dershane ihtiyacını büyük oranda besleyen model, şu anda uygulanan 8 yıllık kesintisiz eğitimdir. Velilerin 15-16 milyar lira kaynak ayırmasına neden olan eğitim modeli olduğu sürece, dershane ortadan kalkmaz. Saimim yaklaşım, seçeneğe dayalı eğitim modelini hayata geçirdikten sonra böyle bir modeli savunmaktır. Ama CHP gerçekçi olmayan, propaganda amaçlı, içi boş, altı doldurulmamış propaganda malzemesi olarak kullanıyor'' görüşünü dile getirdi. 


-''Darbelerle ilgili birden çok komisyon kurulacak''-


Canikli, darbelerle ilgili Araştırma Komisyonu kurulmasının şu anda gündemlerinde olduğunu bildirerek, ''Grup olarak hukukçu ve uzmanlarla çalışmalarımızı yürütüyoruz. Kısa zaman diliminde çalışmaları bitireceğiz ve komisyonları kurmaya başlayacağız. Kaç komisyon olacağı belli değil. Ama birden fazla komisyon olması kuvvetle muhtemel. Her biri için ayrı komisyon mu kurulacak yoksa bir kaçını birleştirerek mi kuracağız, bu çalışma sonrasında belirlenecek. Konu enine boyuna bütün boyutlarıyla Meclis'te tartışılacak, alınması gereken tedbirler ve yasal değişiklikler bu çerçevede ortaya çıkacak'' dedi.

Merve Kavakçı'nın haklarının iadesi ile ilgili soruya Canikli, konuyla ilgili Meclis Başkanlığı'nın da yürüttüğü bir çalışma bulunduğunu ifade etti. Canikli, ''Milletvekili sıfatını kazanma tarihi önemli. Bu konu, Başkanlık Divanı'nın tutuklu milletvekilleriyle ilgili verdiği kararla netleşmiş. Milletvekili sıfatını kazanmak için yemin etmeye gerek yok, seçim sonuçlarının ilan edilmiş olması yeterli. Bu açıdan bakıldığında, Sayın Merve Kavakçı da milletvekili sıfatını kazanmıştır'' karşılığını verdi.

Canikli, ''Başbakan'ın Suriye ile ilgili sözlerinden ve Şam Büyükelçiliği'nin faaliyetlerinin durdurulmasından ne anlamamız gerekiyor '' sorusunu ise ''Bir silahlı müdahale anlamında onunla ilgili bir kapı mı aralandığı soruluyorsa böyle bir düşünce söz konusu değil. Bugüne kadar gösterdiğimiz tavrı bundan sonra da göstereceğiz. Uluslararası hukukun sağladığı tüm imkanı kullanmaya devam edeceğiz. Onun ötesi yok. Türkiye'nin uluslararası camia ve kurallara aykırı adım atması söz konusu olamaz'' diye yanıtladı. 

Bir gazetecinin ''Başbakan'ın BDP ile görüşme olabilir'' sözlerini hatırlatması üzerine Canikli, ''Sorunun çözümüne ilişkin olarak görüşmeler olacaksa, bu siyasi iradeyi yansıtan organlarla yapılabilir. Onun dışında hiçbir şekilde görüşme modeli, görüşme trafiği önerisi söz konusu olmayacaktır. Kastedilen budur. Orada kiminle görüşüleceğinden ziyade, kiminle görüşülemeyeceğini ortaya koyan bir yaklaşımdır. Eğer görüşülecekse ancak milleti temsil eden, siyasi iradeyi yansıtan organla görüşülebilir. Bunun ötesinde bir anlam yüklememek gerekir'' dedi.

Canikli, ''Bir Bakan'ın BDP ile görüştüğü iddiaları ortaya  atılıyor, o bakan kim ''sorusuna ise ''Bizde öyle bir bilgi yok. Onu, iddiayı ortaya atana sormak lazım, yanlış hatırlamıyorsam Demirtaş, iddia etmişti. Dolayısıyla o açıklamayı Sayın Demirtaş'ın yapması gerekir'' yanıtını verdi. (AA)

Bu bitmeyen sınavlar
 // Yunus
Bu sınavlar artık bitirilmeli öğrenciler zaten eğitimleri boyunca bir sürü sınavdan geçiyor bu yetmiyor bir daha bir daha genel sınavlar bu ne demek kardeşim. Kaldı ki daha doğu ve batı arasındaki eğitim farkı giderilmedi. Bu ülkede dershaneler para basma yerleri gibi. Bu bozuk eğitimle öğretmenler okullarda ders vermez de dershaneleri adres gösterirse ya da dersten sonra ilave özel ders vereyim derse bu iş imkansız. Eğitim sınıflarda yok. O zaman daha az sayıda öğ...
01 Nisan 2012 15:31
EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler