YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ders zili öncesi, okul servisleri denetlendi
Ders zili öncesi, okul servisleri denetlendi
14 Eylül 2014 16:39
Okullarda ders zilinin çalmasına az bir süre kala Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri, yola çıkacak öğrenci servis araçlarını denetledi.

Servis araçlarında olması gerekenleri anlatan ekipler, şoförlerin yeni kanunla birlikte servis aracında tespih bulundurmayacağını belirtti.

Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri yarın okulların başlamasıyla yola çıkacak servis araçlarının denetimini sürdürüyor. Özellikle servis araçları şoförlerini denetlemek amacıyla ekipler Sarıyer’de denetimler yaptı. Servis sürücülerinin araçları şube müdürlüğü ekipleri tarafından kontrol edildi. Polisler, araçlarda incelemeler yaparak, ilk yardım çantaları ve yangını tüplerini kontrol etti.

“Helikopter trafiği denetleyecek”

Trafik Denetleme Şube Müdürü Mesut Gezer yaptığı açıklamada, okulların açılmasıyla binlerce servis aracının trafiğe gireceğini belirterek, “Bize ulaşan bilgilere göre yaklaşık 15 bin civarında okul servisi aracımız var. Yarın bunların trafiğe katılmasını bekliyoruz. 300 bin civarında da öğrenci taşınacak. Toplumun her kesimine önemli görevler düşüyor. Önemli kavşaklarda, okulların önlerinde yarın olmaya çalışacağız” dedi.

Denetimlerini sıklaştırdıklarını ifade eden Mesut Gezer, “Yarın olası bir yoğunluk halinde trafiği daha iyi denetleyebilmek ve anında çözüm üretebilmek adına Havacılık Şube Müdürlüğü’nde görevli helikopterlerden de yardım alacağız” diye konuştu. Gezer, ailelerden de duyarlı olmalarını istedi.
Şube Müdürü Mesut Gezer, kurallara uymayan servis şoförlerinin para cezası ya da aracın trafikten men edilmesine kadar birçok yaptırımın uygulanabileceğini söyledi.

Servs şoförleri artık tesbih kullanmayacak

Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü’nde görevli baş polis Ahmet Şengül serviste olması gerekenleri basın mensuplarına anlattı. Emniyet kemeleri ve camlarla ilgili bilgi veren Şengül, araçlarda ilk yardım çantası bulunması gerektiğini belirtti.

Kılık kıyafetin de çok önemli olduğunu belirten Ahmet Şengül, “Kılık kıyafetin olması gerekir. Araçta hostes olması gerekir. Bu sene yeni bir kural daha geldi. Servis şoförleri kesinlikle tespih kullanmayacak. Öğrencilere kötü örnek olmayacaklar” dedi.

Öte yandan denetimlerde bazı şoförlerin araçlarında tespih olduğu görüldü. Aracında tespihi olan bir şoför, “Yasak olduğunu öğrendik. Ama bunun bende hatırası var. İptal edip, artık evimizin bir köşesine koyacağız” diye konuştu. 

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler