YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ders kitaplarına eklenen yakın tarih konuları için
Ders kitaplarına eklenen yakın tarih konuları için
Ders kitaplarına eklenen yakın tarih konuları için
07 Eylül 2008 / 09:56 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

İlköğretim 8'inci sınıflarda okutulan İnkılap Tarihi ders kitabına yakın tarih de eklendi..


İlköğretim 8'inci sınıf "T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük" ders kitabı yenilendi. Üç askeri darbe ve 28 Şubat sürecinin yer aldığı kitapta, irticanın tanımı yapıldı, öğrencilere, "Ülkemizde yaşanan irticai faaliyetlere karşı ne tür önlemler alınabilir?" sorusu yöneltildi. Bu yıl okutulmaya başlanacak kitabın sonuna eklenen bir ünite ile önemli siyasi ve ekonomik olaylar 2002 yılına kadar anlatıldı. Bazı ilginç detaylar şöyle:


* DP'nin kurucusu Adnan Menderes'in 1960 askeri müdahalesi ile iktidardan indirildiği anlatıldı, ancak idamdan bahsedilmedi.


* TSK'nın 1971'de ülkedeki siyasi çatışma ortamına son vermek için hükümete muhtıra verdiği belirtildi.


* Yeni Cumhurbaşkanı seçilememesi üzerine 1980 yılının 12 Eylülünde TSK'nın geçici bir süre yönetime el koyduğu anlatıldı.


* 28 Şubat için "1996 yılında Refah Partisi ile DYP arasında hükümet kuruldu. Laiklik karşıtı söylem ve eylemlerin artması üzerine MGK 28 Şubat 1997'de hükümeti uyardı" denildi.


* İrticai Faaliyetler başlıklı konuda, irtica, "Bir toplumun sahip olduğu çağdaş değerleri reddedip akla ve bilime aykırı faaliyetlerde bulunarak eski düzeni geri getirmeye çalışmak" olarak tanımlandı. SABAH


 

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler