YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Danıştay'ın kararına göre puanlar yeniden hesaplanacak
Danıştay'ın kararına göre puanlar yeniden hesaplanacak
Danıştay'ın kararına göre puanlar yeniden hesaplanacak
14 Mart 2009 / 09:49 Güncelleme: 14 Mart 2009 / 00:00

Danıştay 8. Daire, anadolu ve fen liselerine girmek için ter döken ve geçen yıl ilk kez seviye belirleme sınavına (SBS) giren 1 milyon 982 bin ilköğretim öğrencisi ile ailelerini yakından ilgilendiren bir karara imza attı


6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerinin sınıf puanı hesaplanırken, SBS sonucu, yıl sonu başarı puanı ve davranış puanının dikkate alındığını anımsatan daire, bu puan türlerinden “davranış puanının” hukuka aykırı olduğuna hükmetti. Daire, bu doğrultuda bir öğrencinin 2008 yılı sınıf puanının yürütmesini durdurdu.


Karar kesinleşirse, sınıf puanlarının, davranış puanları dikkate alınmadan yeniden hesaplanması gerekecek. Sınıf puanları sadece SBS sonucu ve yıl sonu ortalamasına göre hesaplanacak. Bu durumda sınıf puanları ve buna göre oluşturulan sıralamalar da değişecek. MEB’in karara itiraz hakkı bulunuyor


Davranış puanı 'etkisiz eleman'


Danıştay, Seviye Belirleme Sınavı'nda öğrencilerin puanlarında yüzde 5 etkili olan davranış puanının genel puana eklenemeyeceğine karar verdi..


Seviye Belirleme Sınavı'nda (SBS) puanlar ve sıralamalar alt üst oluyor. Yılsonu başarı puanları yanlış hesaplanan SBS'de şimdi de "davranış notu" sorunu ortaya çıktı. Danıştay, öğrencilerin toplam puanlarında yüzde 5 katkı sağlayan davranış puanının genel puana eklenemeyeceğine karar verdi.


Danıştay 8'inci Dairesi, yaklaşık 2 milyon öğrenciyi yakından ilgilendiren bir karar verdi. SBS'de genel puan (sınıf puanı) belirlenirken, üç tür puan birbirine ekleniyordu.


Öğrencinin sınavda aldığı puanın yüzde 70'i, o yılki okul başarısının yüzde 25'i ve son olarak da karnesindeki "davranış" hanesinde yer alan notların yüzde 5'i alınarak sonunda genel, yani sınıf puanı belirleniyordu.


Milli Eğitim Bakanlığı da geçen yıl ilk kez yapılan SBS sonunda öğrencilere bu genel puanı duyurdu.


Geçen yıl 7'nci sınıfta SBS'ye giren bir öğrenci, genel puana eklenen yüzde 5'lik başarı puanının dayanağı olan yönetmeliğin ve bu işlemin iptali için Danıştay'da dava açtı. Danıştay 8'inci Dairesi, öğrencinin açtığı davada yürütmeyi durdurma kararı verdi. Kararda gelişimini tamamlamakta olan çocukların davranışlarından elde edilen puanın sınava etkili olmaması gerektiği belirtildi.


PUANLAR YENIDEN HESAPLANACAK


Danıştay'ın geçen yıl yapılan sınav sonuçlarını da etkileyecek kararı hemen hemen tüm öğrencilerin puanlarının yeniden hesaplanmasına neden olacak. Danıştay yürütmesini durdurduğu yüzde 5'lik açık, öğrencinin şimdiye kadar 25'i alınan okul başarısına veya sınavda aldığı yüzde 70'lik puandan karşılanacak. Okullarda davranış notlarının genelde yüksek verildiği göz önünde bulundurulduğunda öğrencilerin genel puanlarında düşüş olması bekleniyor. Bu durumda, puanlar yeniden hesaplanacağından geçen yıl yapılan sınavın sıralaması da baştan sona değişecek.


 

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler