YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çorbalar rektörden
Çorbalar rektörden
10 Ocak 2013 09:50
Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Rektörü Prof. Dr. Faruk Kocacık, üniversite kütüphanesinden yararlanan yaklaşık 200 öğrenciye her gün çorba ısmarlıyor.

Çorba giderini kendi maaşından karşılayan Kocacık, üniversite kütüphanesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, öğrencilerin final döneminde kütüphaneye yoğun talepleri olduğunu ve yer bulmakta güçlük çektiklerini söyledi.

Bu yorgunluğa, çileye katlanan öğrencilere destek olmak, onları teşvik etmek ve yorgunluklarını gidermek için kendilerine çorba ikramında bulunmayı düşündüklerini belirten Kocacık, ''Tabakla, çanakla veremiyoruz ama bardakta veriyoruz. 'Onların yorgunluklarını alıp verimini artırabilir miyiz ' diye düşündük. Uygulama yeni başladı. Birkaç gündür de izliyoruz, gayet güzel gidiyor. Öğrencilerimiz de memnun'' diye konuştu.

Prof. Dr. Kocacık, öğrenciyken özlemini duyduğu bir uygulamayı hayata geçirdiğini dile getirerek, ''Öğrencilerimiz başarılı olsun, iyi notlar alsın, bir an önce okullarından mezun olsun, çorba da çay da onlara feda olsun'' dedi.

Öğrencilerin çorba ikramından memnun olduğunu ifade eden Kocacık, öğrencilerden gelen farklı talepleri de imkanlar ölçüsünde yapmaya çalışacaklarını kaydetti.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz da, çorba ikramının kütüphanede öğrenci yoğunluğunu arttırdığına dikkati çekerek, ''4 ay önce kütüphaneyi ziyaret ettiğimizde öğrenci yoğunluğu bu kadar değildi. Ama bu tür projelerin öğrenci yoğunluğunu artırdığına şahit olduk. Bundan da mutlu olduk'' şeklinde konuştu.

Kütüphanenin öğrencilerin taleplerine yanıt veremediğini de aktaran Yılmaz, en kısa sürede mevcut kütüphanenin en az iki kat büyüklüğünde bir kütüphaneyi üniversiteye kazandıracaklarını sözlerine ekledi.

AA

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler