YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çocuklar bu yazı evde geçirecek
Çocuklar bu yazı evde geçirecek
27 Haziran 2015 14:13
Online pazar araştırma şirketi DORinsight’ın araştırmasının sonuçlarına göre Türkiye’daki çocukların yüzde 59’u yaz tatilini evde geçireceğini ortaya koydu.

Okulların tatile girmesinin ardından "Çocuklarınız yaz tatilini nasıl değerlendirecek?” konulu araştırma çerçevesinde 7 yaş ve üstünde çocuğu olan 4bin 822 kişi katılıcının cevaplarıyla değerlendirme yapıldı. Araştırmaya katılan ebeveynlerin çocukları için yaz tatilini değerlendirme tercihlerini, yaz okuluna bakış açılarını ve ayırdıkları bütçeyi ortaya koydu. 

Araştırmaya katılanların yüzde 18’i her yıl olduğu gibi bu yılda çocuklarını yaz okuluna göndereceklerini söyledi. Yüzde 17’si bu yıl ilk defa çocuğunu yaz okuluna göndereceğini belirtirken, çocuğunu yaz okuluna göndermeyi düşünmeyenlerin oranı ise yüzde 59 olarak belirlendi. Katılımcıların yüzde 6’sı ise bir kez göndermiş ancak tekrar göndermeyi düşünmüyor. Çocuklarını bir kez gönderdikten sonra bir daha yaz okuluna göndermeyi düşünmeyenlerin yüzde 74’ü maddi sebeplerini gerekçe olarak sıralıdı. Yüzde 26’sı ise olumsuz sonuçları olduğu için bir daha göndermeyeceğini söylüyor.
 
Araştırmanın sonuçlarına göre; çocuğunu yaz okuluna göndermeyi planlamayan ailelerin yüzde 49’u çocuğunu dilediği gibi özgür bırakacağını söylüyor. “Yıllık yaz tatili iznimde 1 hafta tatile götüreceğim” diyenlerin oranı ise yüzde 37. Hayır diyenlerin yüzde 14’ü ise çocuklarını alıp memlekete ailelerin yanına gitmeyi planlıyor.

Çocuklar yaz okulunda sosyalleşiyor

Çocuğunu yaz okuluna göndermeyi planlayanların yüzde 74’ünün nedeni çocuklarının sosyalleşmesini istemeleri. Yüzde 26’sı ise çalıştıkları için çocuklarının evde yalnız kalmasını istemiyor ve yaz okuluna göndermeyi planlıyor. Yaz okulu seçerken ailelerin tercihi özel kurslardan yana. Çocuğunu yaz okuluna gönderecek ailelerin yüzde 71’i özel yaz kurslarını tercih ediyor. Yüzde 29’u ise çocuğunun mevcut okulunun yaz dönemi imkanlarından yararlanacağını söylüyor.  
“Evet” diyenler için çocuğunuzu yaz okuluna gönderme amacınız nedir?
 
Aktif bir çalışma hayatım olduğu için evde yalnız kalmasını istemiyorum %26

Çocuğumun sosyalleşmesini istiyorum %74
  
İlk tercih spor
 
Yaz okullarında ailelerin birinci tercihi spor. Çocuklarını yaz okuluna göndereceklerin yüzde 56’sı spora dayalı bir yaz okulu tercih edeceğini ifade ederken, sanat içerikli bir yaz okulunu seçeceklerin oranı ise yüzde 27. Yaz okuluna evet diyen katılımcıların yüzde 17’si ise çocuklarını okul derslerine takviye amaçlı bir yaz okuluna göndermeyi planlıyor.
 
“Evet” diyenler için, çocuğunuzun cinsiyetine göre ne tip bir yaz okulu aktivitesi tercih ediyorsunuz?
  
Okul derslerine takviye amaçlı bir yaz okulu %17
Sosyal aktivite-sanat %27
Sosyal aktivite-spor %56
 
Yaz okulu bütçesi 500 ile 1000 TL arası

Okulların fiyatları içeriğine ve bulundukları semtlere göre değişmekle birlikte çocuklarını yaz okuluna göndermeyi planlayanların yüzde 67’si 500 ile 1.000 TL arasında bir bütçe ayıracağını söylüyor. 1001 – 1.500 TL bütçe ayıranların oranı yüzde 24. Evet diyenlerin yüzde 9’u ise 1.501 TL ve üstünde bir bütçeyi yaz okulu için ayırıyor.
 
“Evet” diyenler için yaz okuluna ayırdığınız bütçe nedir?
 
500-1.000 TL %67
1.001-1.500 TL %24
1.501 TL ve üstü %9

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler