YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çağlar:Sözleşmeli öğretmenlerin politikaları doğru
Çağlar:Sözleşmeli öğretmenlerin politikaları doğru
Çağlar:Sözleşmeli öğretmenlerin politikaları doğru
27 Mayıs 2008 / 08:12 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Bakanlık tarafından söz konusu öğretmenlerin her ne kadar kadrolu öğretmenlerle aynı hakları sahip olduğu söylense de kadrolu öğretmenlerle aralarında ciddi farklılıklar bulunduğunu belirten Eğitim-Bir-Sen Tokat Şube Başkanı Çağlar, sendika olarak sözleşmeli öğretmen politikasını hiçbir zaman doğru bulmadıklarını ve bulmayacaklarını iletti.


Sözleşmeli öğretmenlerin tamamının kadrolu öğretmen statüsüne geçinceye kadar mücadelelerini sürdüreceklerini belirten Çağlar, “Ancak söz konusu öğretmenlerin acilen çözülmesi gereken sorunlarına Milli Eğitim Bakanlığı bir çözüm bulmak durumundadır. Özellikle sözleşmeli öğretmen politikasının başlamasıyla il içi ve iller arası yer değişikliği başta olmak üzere kadrolu statüsündeki öğretmenlerin sahip olduğu ve sözleşmeli öğretmenlerimizin mahrum bırakıldığı bazı haklar söz konusudur. Sözleşmeli öğretmenlere de bu hakların verilmesi için Bakanlık nezdinde genel merkezimiz tekrar girişimde bulundu” dedi.
Bakanlıktan sözleşmeli öğretmenlerle ilgili sorunlarının çözümüne yönelik bulundukları talepler konusunda da bilgi veren Çağlar, şunları söyledi:


Eğitim-Bir-Sen’in Talepleri:


1- İl içi ve iller arası yer değiştirme hakkının verilmesi,
2- Kadrolu öğretmenler gibi izin (doğum, ölüm, evlilik ve süt izni vs gibi mazeret izinleri) haklarından yararlanmaları
3- Okullara yönetici olarak atanmaları
4- Müfettişlik ve yurt dışı öğretmen görevlendirmeleri sınavına girme hakkının verilmesi
5- Derece ve kıdem gibi terfi işlemlerinin yapılması
6- Çalıştıkları bölgelerde kadrolu öğretmenlerin her yıl aldıkları hizmet puanın verilmesi gibi özlük ve sosyal hakları ile ilgili yasal düzenlemeler yapılmalıdır.”

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler