YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Burs veren kurumlar, vakıflar ve kuruluşlar 2016
Burs veren kurumlar, vakıflar ve kuruluşlar 2016
24 Ağustos 2016 08:45
Üniversiteyi okumak için çoğu öğrencinin bursa ihtiyacı oluyor. Kurum, kuruluş ve bazı vakıflar öğrencilere burs veriyor. 2016'da da bazı kurum, kuruluş e vakıfların öğrencilere burs vermesi planlanıyor. Karşılıksız burs veren kurum ve vakıfları araştırdı

Öğrenciler burs veren vakıf ve kurumları araştırıyor. Milyonlarca üniversite öğrencisi eğitimlerine devam etmek için maddi kaynağa ihtiyaç duyuyor. Hem çalışıp hem öğrenim görmek yeterince zor olduğundan burs veren kurumları merak ediyorlar. Hayırsever birçok kurum öğrencilere eğitim hayatları boyunca yardım ediyor. Siz değerli öğrenciler için 2016 burs veren kurumlar listesi hazırladık. Hangi kurumlar vakıflar karşılıksız yüksek miktarda burs veriyor? Burs veren kurumlar 2016 - Hangi kurumlar vakıflar karşılıksız burs veriyor? 2016 Burs veren kurumlar hangileri? Öğrenciye burs veren vakıflar ve kurumlar listesi...

Bu sene üniversiteyi kazanan öğrenciler gözlerini burs veren kurumlara çevirdi. Üniversite öğrencilerinin maddi imkansızlıklar nedeniyle eğitimden yoksun kalmalarını bir nebze de olsa engellemeyi hedefleyen vakıflar, burs imkanı sunuyor. Bu kurumlar, eğitim süresi boyunca burs alma kriterlerine uygun belli sayıdaki öğrencilere aylık 150 TL ile 400 TL arasında değişen rakamlarda burs ödüyorlar.

Üniversite eğitimine başlayacak öğrencilerin en çok merak ettiği konulardan birisi ise en çok veren kurumların listesi. Peki 2016 - 17 eğitim öğretim yılı takvimi gereği geri ödemesiz yüksek miktarda hangi kurumlar burs veriyor. 

Hayırsever birçok kurum öğrencilere eğitim hayatları boyunca yardım ediyor. Siz değerli öğrenciler için 2016 burs veren kurumlar listesi hazırladık. Öğrenciler üniversiteyi kazandıktan sonra eğitimlerini tamamlamak için bir geçim kaynağına sahip olmak istiyor.

HANGİ KURUMLAR KARŞILIKSIZ BURS VERİYOR İŞTE TAM LİSTE

Türkiye Diyanet Vakfı:

2011 yılından günümüze Türkiye Diyanet Vakfı Bursu yaklaşık 240 bin öğrenciye verilmiş. Diyanet Vakfı burslar için vatandaşlardan bağış toplamakta ve bu bağış oranında da öğrencilere burs vermektedir. Her yıl TDV öğrenci bursu için başvuru almaktadır.

Atatürkçü Düşünce Derneği:

Atatürkçü Düşünce Derneği bursu her yıl çok sayıda öğrenciye verilmektedir.Her yıl yenilenen başvuruları öğrenciler okudukları ildeki ADD şubelerinden yapabilmektedirler.

Türk Eğitim Vakfı:

Türk Eğitim Vakfı bursu her yıl binlerce öğrenciye verilmektedir. Mesleki Ortaöğretim ve Üniversite öğrencilerine (Lisans, Y. Lisans ve Doktora) burs imkanı sağlanmaktadır. Vakıf ayrınca kız öğrencilere yurt bursu, YGS-LYS puan türlerinde ilk 5000’ne girmiş öğrencilere ayrı bir burs için başvuru imkanı tanımaktadır. 2016-2017 eğitim-öğretim yılında verilecek burs miktarı şu şekildedir:
Mesleki Orta Öğretim 160.-TL
Üniversite 480.-TL
Yüksek Lisans 800.-TL
Doktora 1.120.-TL

Vehbi Koç Vakfı:

Vehbi Koç Vakfı bursu her yıl binlerce öğrencinin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla verilmektedir. Ayrıca Koç grubu şirketlerinde çalışanların çocuklarına ayrı bir kontenjan verilmektedir. Her yıl eğitim-öğretim başında burs duyurusu yapılmakta ve online başvuru alınmaktadır. 2016 Vehbi Koç Bursları için 1-31 Eylül 2016 tarihleri arasında başvuru yapmak gerekiyor.

Sabancı Vakfı: Sabancı Vakfı bursu her yıl LYS’de üstün başarı göstermiş öğrencilere, kalkınmada öncelikli illerdeki liselerden mezun olmuş öğrencilere ve engelli öğrencilere karşılıksız olarak verilir.

21.YÜZYIL Eğitim ve Kültür Vakfı (YEKÜV) BURS PROGRAMI

Kimler Burs Alabilir? Amacı ülke çocuklarının, gençlerinin ve tüm insanlarımızın eğitsel, sosyal ve kültürel gelişimlerine katkıda bulunmak olan YEKÜV, başarılı fakat eğitimlerini sürdürürken zorlanan ve her yıl belirlenen şartları taşıyan öğrencilere burs imkanı sunuyor. Karşılıksız burs veren kurumlar için haberimizin devamını okuyun.

İSTANBUL TİCARET ÜNİVERSİTESİ

1 yılı 3.5 not ortalaması ile bitiren öğrenci, sonraki yılı başarı bursuyla okuyor. Yarışmalarda Türkiye’yi temsil edip derece alanlara spor bursu veriliyor.

Alarko Holding:

Alarko Holding Bursu her yıl çok sayıda öğrenciye burs imkanı sağlamaktadır. Alarko Holdingin sosyal sorumluluk projeleri altında verilen burs için ilgili tarihlerde başvuruda bulunulmalı.

Toplum Gönüllüleri Vakfı:

Toplum Gönüllüleri Vakfı Bursu her yıl yüzlerce öğrenciye burs imkanı sağlanmakta. Toplanan bağışlar ihtiyaç sahibi öğrencilere burs olarak verilmekte olup 2016 TOG Bursu başvuruları 5 Ağustos 2016 tarihi itibariyle başlamış bulunmakta. Vakfın şartlarını taşıyan her öğrenci başvuruda bulunabilir.

Şahinler Holding:

Şahinler Vakfı bursu her yıl 500 öğrenciye karşılıksız olarak verilir. Şahinler Vakfı bursu için belli bir dönemde vakfa başvuruda bulunmanız gerekmekte.

Sema Yazar Gençlik Vakfı:

Sema Yazar Gençlik Vakfı Bursu 1990 yılından itibaren ihtiyaç sahibi öğrencilere verilen karşılıksız burstur. Her yıl yüzlerce öğrenciye günümüz koşullarında yüksek miktarlarda burs verilir.

Mehmet Zorlu Vakfı:

Şimdiye kadar 15 bin öğrenciye verilen Mehmet Zorlu Vakfı bursu bu yıldan itibaren Mühendislik, Hukuk, İşletme, Endüstriyel Tasarım, Matematik, Fizik, Kimya bölümünde okuyan öğrencilere verilecektir.

Anadolu Vakfı:

Anadolu Vakfı Bursu 1979 yılından beri ihtiyaç sahibi öğrencilere yardım amaçlı burs vermektedir. Her yıl 1-30 Eylül tarihleri arasında vakfın internet sitesi üzerinden başvurular alınır. Vakfın internet sitesinde burslar hakkında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Hüsnü Özyeğin Vakfı:

1990 yılından beri yaklaşık 13 bin başarılı ve yardıma muhtaç öğrenciye Hüsnü Özyeğin Vakfı bursu verilmiştir. Bağışlarla toplanan yardımlar ihtiyaç sahibi öğrencilerle buluşturuluyor. 2016-2017 eğitim-öğretim yılı için iki ayrı burs programı planlanmış bulunmaktadır.

İstanbul Sanayi Odası Vakfı:

İstanbul, Kocaeli ve Tekirdağ illerinde bulunan Üniversite ve Teknik-Meslek Lisesinde okuyan öğrencilere İstanbul Sanayi Odası Vakfı bursu verilmektedir. Vakıf bursundan yararlanmak isteyen öğrencilerin genel şartları taşıması halinde 1-30 Eylül 2016 tarihinde vakfın internet sitesi üzerinden online burs başvurusunda bulunmaları gerekiyor.

İstanbul Ticaret Odası:

İstanbul Ticaret Odası her yıl yüzlerce öğrenciye burs imkanı sunmaktadır. Bugüne kadar 16 binin üzerinde öğrenciye burs veren ticaret odasına burs başvurusu yapmanızı öneriyoruz.

Milli Eğitim Vakfı:

35 yıldır eğitime destek veren vakıf bugüne kadar 26 öğrenciye burs imkanı sunmuş. Eğitimin her düzeyinde destek sunan vakıf her yıl çok sayıda öğrenciye yeni burs imkanı sağlamaktadır. Milli Eğitim Vakfı Bursu bağışlardan destek sağlıyor.

Tübitak:

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu her yıl çok sayıda öğrenciye burs imkanı sağlamaktadır. Kurum hemen hemen her eğitim düzeyindeki öğrencilere burs vermektedir.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği:

Dernek her yıl çok sayıda öğrenciye 150-200 TL arasında değişen miktarlarda burs vermektedir. 2016 yılı için Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği burs başvuruları 20 Eylül – 10 Ekim 2016 tarihleri arasında öğrencilerin okudukları üniversitenin bulunduğu ildeki ÇYDD şubesine şahsen yapılacak.

BURS VEREN KURUMLAR VE VAKIFLAR LİSTESİ

 - TOPLUM GÖNÜLLÜLERİ VAKFI

- İSTANBUL SANAYİ ODASI VAKFI

- HACI ÖMER SABANCI VAKFI

- İSTANBUL TİCARET ODASI

- 21.YÜZYIL Eğitim ve Kültür Vakfı (YEKÜV) BURS PROGRAMI

- İSTANBUL TİCARET ÜNİVERSİTESİ

- 21. YÜZYIL ANADOLU VAKFI MAHMUTBEY

- ADEM ÇELİK BEYKENT VAKFI

- A. NİHAT GÖKYİĞİT EĞİTİM SAĞ. KÜLTÜR SAN. VAKFI

- AKKANAT EĞİTİM VE SAĞLIK VAKFI BURSU

- ABDÜLKADİR ERİS EĞİTİM VAKFI

- ABDURRAHMAN BİLİMLİ KÜLTÜRTÜR SA. SOS. VAKFI

- ALARKO EĞİTİM VE KÜLTÜR VAKFI

- DARENDİLİLER EĞİTİM VAKFI

 - ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ (O.D.T.Ü.)

- İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ (İ.T.Ü.)

- İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ (İ.Ü)

- BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ (B.Ü.)

- GALATASARAY ÜNİVERSİTESİ (G.S.Ü)

- ENSAR VAKFI Ensar Vakfı BURS ÇALIŞMALARI

- FEVZİ AKKAYA VAKFI

- DR. ALİ MÜMTAZ GÜRSOY VAKFI

- İZZET BAYSAL VAKFI

- KİBAR EĞİTİM ve SOSYAL YARDIM VAKFI

- ŞAHİNLER VAKFI BURSU

- RUMELİ EĞİTİM VAKFI

- YUMLU EĞİTİM KÜLTÜR ve BİLİMARAŞTIRMA VAKFI

- ESKİŞEHİR SANAYİ ODASI

- TÜRKİYE DİYANET VAKFI

- İSTANBUL TİCARET BORSASI VAKFI

- TÜRK DİL KURUMU

- SEMA YAZAR GENÇLİK VAKFI

- SAĞLIK EĞİTİM VAKFI

- TOPLUM GÖNÜLLÜLERİ VAKFI

- YAŞAR EĞİTİM KÜLTÜR VAKFI

- İSTANBUL TİCARET ODASI BURSLARI

- ÇORLU TİCARET VE SANAYİ ODASI BURSU

- MEHMET ZORLU VAKIF BURSU

- TUBİTAK BURSU http://www.tubitak.gov.tr/tr/burslar

- TEKFEN VAKFI BURSU

- CAFER SADIK ABALIOĞLU BURSU

- İstanbul Üni.

- Hacettepe Üni.

- ODTÜ

- Boğaziçi Üni.

- Ege Üni.

- Ankara Üni.

- Yıldız Teknik Üni.

- Marmara Üni.

- 9 Eylül Üni.

- Katü

- Pamukkale Üniversitesi

- İBRAHİÇ ÇEÇEN VAKFI BURSU

KARŞILIKSIZ BURSLARDA ÖNCELİK SAĞLAYAN DURUMLAR

Karşılıksız burs veren kurumların bursiyerler için tanıdıkları öncelik sıralamasına göre; Ailenin kırsal kesimde ikameti ve İstanbul’da bir üniversiteyi kazanmış olması, Okuyan kardeş sayısı, Kız çocukları, Anne ve babadan birinin veya ikisinin hayatta olmaması, Çocuğun parçalanmış aileden olması, Öğrencinin özel yeteneğe ve uğraşa sahip olması, Vakfın, eğitim kültür ve sosyal etkinliklerinde yer alma çabasını göstermesi, Gönüllülük hizmetine talip olması önem taşıyor.

VAKIFLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE FORM DOLDURUN

Öğrencilerine burs veren vakıflar listesi açıklandı. Maddi durumu yetersiz olduğu için öğrenim hayatında sıkıntı çeken gençlere, hayırsever kurumların, kişilerin ve iş adamlarının kurduğu vakıflar destek oluyor.

Vakıflar Genel Müdürlüğünce, vakfiyelerde yer alan hayır şartlarının yerine getirilmesi amacıyla 27.09.2008 tarihli ve 27010 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan " Vakıflar Yönetmeliği" hükümleri gereğince muhtaç aylığı bağlanmaktadır.

 

 

 

 // tugce
Okumak istiyorum durumumuz yok...
07 Kasım 2016 19:27
 // tugce
Okumak istiyorum maddi sıkındılardan dolayı okulu bırakacam...
07 Kasım 2016 19:26
 // Onur
Maddi durumum yetersiz çok zorluk çekiyoruz babam cezaevinde yıllardır annem çalışıp bizi okutmaya çalışıyor ama yetemiyor sizden destek bekliyorum okumamda katkınız olursa çok sevinirim saygılarımla...
30 Eylül 2016 17:37
EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler