YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bu üniversitenin adı değişiyor
Bu üniversitenin adı değişiyor
30 Eylül 2013 12:54
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Nevşehir Ünviersitesi'nin ismini Hacı Bektaş Veli Üniversitesi olarak değiştireceklerini açıkladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Demokratikleşme Paketi'nde, yapılacak yasal bir düzenlemeyle köy isimlerinin değişitirilmesinin önündeki yasal engeli kaldıracaklarını söyledi.

1949 tarihli İl İdaresi Kanunu’nun 2’nci maddesinde yer alan ve dayatma içeren ibareyi kaldırarak, köylerin 1980’lere kadar kullandıkları tarihi isimlerini yeniden almasını mümkün hale getireceklerini ifade eden Erdoğan, mevcut Kanun’da belirtildiği gibi köy isimlerinin değiştirilmesinin İçişleri Bakanlığı'nın tasvibiyle olacağını bildirdi.

Başbakan Erdoğan sözlerine şöyle devam etti:

''İl ve İlçe isimlerinin değiştirilmesi için mevcut kanun hükmünce yasal düzenleme gerekiyor. İl ve İlçe isimlerinin değiştirilmesi yönünde talepleri Hükümet olarak dikkate alacağız. Yine bu kapsamda Nevşehir Üniversitesi'nin ismini Hacı Bektaş Veli Üniversitesi olarak değiştiriyoruz.

Böylece, tarihimizin bir büyük şahsiyetinin, bir gönül dostunun, gönül mimarının ismini, kabrinin bulunduğu Nevşehir’deki üniversitemize veriyoruz.''

 

AA

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler