YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bu toplum için çok önemli
Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, çağ nüfusunun tamamını lise mezunu yapmak üzere bir strateji belirlediklerini belirterek, ''Zorunlu eğitimin 12 yıla çıkarılması bu toplum için çok önemli'' dedi.
Bu toplum için çok önemli
24 Mart 2012 / 22:27 Güncelleme: 24 Mart 2012 / 22:13

Dinçer, Kayseri Yardım Derneği İstanbul Şubesi Gençlik Komisyonu tarafından bursiyer öğrenciler için düzenlenen  ''13. Genç Buluşma Programı''nda yaptığı konuşmada, dünyadaki tüm ülkelerin, diğer ülkelerden daha avantajlı bir konum elde edebilmek için eğitimi bir strateji olarak gördüğünü ve 2000'li yıllardan sonra eğitim stratejilerini değiştirmeye başladıklarını söyledi.

Dünyada ortalama eğitim yılının 12 yıl ve üzeri, Türkiye'de ise bu oranın ortalama 6-6.5 yıl, yani ''ortaokul 2 terk'' olduğunu dile getiren Dinçer, Türkiye'de toplam nüfus içinde lise mezunu oranının yüzde 28 olduğunu ifade etti.

Dinçer, okul öncesi, ilk ve orta öğretimde yüzde 100 okullaşma oranını hedeflediklerini belirterek, şöyle devam etti:

''Çağ nüfusunun tamamını lise mezunu yapmak üzere bir strateji belirledik. Zorunlu eğitimin 12 yıla çıkarılması bu toplum için çok önemli. Eğer zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaramayacak olursak çocuklarımızı okutamayacağız. Ancak ne gariptir ki biz bunu yapmaya teşebbüs ettiğimizde hemen bazıları itiraz etti. Mesela 'Kızlar evlere geri dönüyor' dediler. Biz, 1. sınıftan itibaren zorunlu eğitime alacağız, 12. sınıftan sonra ancak eğitime isterse devam etsin diyeceğiz. 12 yıl boyunca zorunlu eğitime tabi tutacağız. Nasıl kızlar evde olacak onu anlamıyorum.''

Kız çocuklarının okullaşması için 2003 yılından beri özel projeler gerçekleştirdiklerini ifade eden Dinçer, çocuk başına para yardımı yapıldığını ve kız çocuğu olanlara daha fazla para verildiğini söyledi.

Dinçer, ilköğretimde 100 erkek öğrenciye karşın 100.4 kız öğrenci var olduğunu belirterek, ancak kızların ilköğretimi bitirdikten sonra liseye devam etmediklerini, liseye de her 100 erkek öğrenciye karşın 88 kız öğrencinin devam ettiğini anlattı.

''Liseyi de zorunlu hale getirdiğimizde hem kız çocuklarımız, hem de erkek çocuklarımız liseyi bitirene kadar okumak zorunda kalacak'' diyen Dinçer, ''Haydi kızlar eve'' söyleminin yanıltıcı olduğunu vurguladı.

Dinçer, ''4 4 4'' diye adlandırılan kesintili zorunlu eğitim sisteminde eğitim yaşının 1 yıl erkene çekildiğini, 36-60 ay arasındaki çocukların okul öncesi eğitime alınacağını, 60 aydan itibaren ilköğretime başlayacaklarını ve en üst sınırın da 72 ay olacağını söyledi.

''Çocuklar ne kadar çabuk sosyalleşirlerse öğrenme ve kavrama kabiliyetleri daha çabuk gelişir'' diyen Dinçer, okul öncesi eğitimde de çocukları yüzde 100 okullaşmaya taşımayı hedeflediklerini kaydetti.

Dinçer, ''4 4 4 eğitim sistemi''nin dünyadaki değişim ve gelişmelere uygun olduğunu vurgulayarak, ilköğretimin ilk 4 yılında herkesin aynı şekilde okuyacağını söyledi.

Okullar ikinci 4 yılda ayrılacak

Bakan Dinçer, ikinci 4 yılda okulları ayıracaklarını, öğrencilerin ortaokul ve liseye ayrı ayrı binalarda devam edeceğini anlatarak, ''İlk 4 yıldan sonra çocuklar ortaokul ve liseye zorunlu olarak devam edecek'' dedi.

Toplumun tüm kesimlerinin istek ve ihtiyaçlarına göre eğitim verilmesi gerektiğinine işaret eden Dinçer, müzik, bale, güzel sanatlar, spor gibi alanlarda erken yaştan itibaren eğitim alınmasının önemine dikkati çekti.

Dinçer, din öğretiminin de daha uzun süre alınması gerekebildiğini belirterek, herkese kendi ihtiyaç duyduğu, kendisinin tercih ettiği eğitimi vermek gerektiğini ve bunun için de ortaokulların farklı farklı imkan ve fırsatlara açık hale getirileceğini kaydetti.

Dini eğitim alacaklara, imam hatip lisesinin orta öğretiminin olacağı bir programı sunacaklarını ifade eden Dinçer, bir öğrenciye lise 2. sınıfa geldiğinde bir başka bölüme geçmesinin imkanını da sağlayacaklarını anlattı.

Dinçer, bir katılımcının yabancı dil öğretimine ilişkin bir sorusu üzerine, ''Yabancı dil öğretme konusunda bir sorunumuz var. 8 yıl öğrencilere İngilizce dersi veriyoruz ama öğretemiyoruz'' diye konuştu.

''Eğitim sistemi 4 4 4 olunca eğitimin tüm sorunları hemen çözülecek'' denilemeyeceğini de ifade eden Dinçer, ''Bu yapılan şey eğitim sisteminin bütününü değiştirmiyor. Eskiden 8 yıl olan zorunlu eğitimi 12 yıla çıkarıyor'' dedi.

ÇOK YARARLI OLUR!

Dinçer, hem CHP'nin, hem de AK Parti'nin ''4 4 4 eğitim sistemi'' ile ilgili yaptığı çalışmaların kamuoyunda farkındalık yaratacağını düşündüğünü söyledi.

Bakan Dinçer, ''Özgün İyi Yönetim Uygulamaları Forumu'' sırasında gazetecilerin sorularını cevapladı.

Dinçer, CHP'nin zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran kanun teklifiyle ilgili düşüncelerini paylaşmak amacıyla grup toplantısını 27 Mart'ta Tandoğan Meydanı'nda yapacağını açıklamasıyla ilgili soru üzerine 

''Ben hem CHP, hem de AK Parti'nin konuyla ilgili yaptığı bu çalışmaların kamuoyunda farkındalık yaratacağını düşünüyorum. Konuya vatandaşlarımızın dikkati ne kadar çok çekilirse, o kadar yararlı sonuçlar doğuracak. Çünkü insanlar bilgi sahibi oldukça, bunun aslında bu ülkenin geleceğine umut taşıyan bir proje olduğunu göreceklerdir zannediyorum'' diye konuştu.

Okullarda süt dağıtımı projesine ilişkin soru sorulan Dinçer, süt üretimi ve teminiyle ilgili konuların Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, denetiminin Sağlık Bakanlığı, dağıtımının ise kendi bakanlıkları tarafından yapılacağını aktardı.

Dinçer, hazırlıkların devam ettiğini ve dağıtımın en kısa sürede başlayacağını kaydetti. (AA)
 

okul öncesi
 // melek taş
okul öncesini yüzde 100 çıkarmak istemiyor madem neden 4+4+4 değişikliğinin içinde yer almıyo atama bekleyen okuk öncesi öğretmen ne olacak...
29 Mart 2012 16:33
EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler