YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bu sistem Kenya'da var!
Bu sistem Kenya'da var!
25 Şubat 2012 10:43
Eğitimde 4+4+4 formülüne karşı çıkanlar, 28 Şubat'ın dayatması olan ve sadece geri kalmış Kenya, Afganistan, Ruanda gibi ülkelerde uygulanan kesintisiz eğitim modelinde ısrar ediyorlar

 

AK Parti Grup Başkanvekilleri tarafından Meclis'e sunulan "4+4+4 kademeli 12 yıllık zorunlu eğitim" modeline karşı çıkan kişi ve kuruluşların, geri kalmış üçüncü dünya ülkelerinde uygulanan ve Türkiye'de de 28 Şubat dayatmasıyla olan kesintisiz eğitimi savunmaları dikkat çekti. AK Parti 12 yıllık zorunlu eğitim ile öğrencilerin yaşı, fiziksel ve ruhsal gelişimleri; ilgi ve becerileri temel alınarak 'kademelendirilmiş' ve çeşitlendirilmiş meslek dallarına yönelik nitelikli bir sistem hedefliyor.

SADECE 20 ÜLKEDE VAR

8 yıllık kesintisiz zorunlu eğitimin, dünyadaki 298 ülke içinde sadece 20 ülkede uygulandığı belirtildi. UNESCO verilerine göre kesintisiz temel eğitim uygulayan ülkeler arasında; EI Salvador, Seyşel Adaları, Ruanda, Kenya, Bolize, Şili, Bolivya, Afganistan, Yemen, Arnavutluk, Polonya, Bulgaristan, Virjin Adaları, Dominik Cumhuriyeti, Solomon Adaları, Portoriko yer alıyor. Bu ülkelerdeki eğitim sistemlerinin verileri incelendiğinde akademik başarı konusunda iddialı olmadıkları gerçeği ortaya çıkıyor.

06-14 YAŞ BİR ARADA OLMAYACAK

Yasa teklifiyle 06-14 yaş arasındaki çocukların tek bir eğitim kademesinde birarada olmalarını gelişmiş ülkelerin neredeyse hiçbiri tercih etmiyor. Yeni getirilen düzenlemenin gerekçelerinde bu kadar geniş yaş aralığında aynı kademede eğitim gören öğrencilerin bahçe, koridor, kantin, okul servisi gibi ortak yaşam alanını paylaşmalarının özellikle küçük yaştaki çocuklar için çok ciddi psiko sosyal bozuklukların yaşanmasına zemin hazırlayacağı vurgulanıyor.

 

Zorunluluk var, kesintisiz eğitim şartı ise yok

Gelişmiş ülkelerde zorunlu ancak kademeli esnek bir yapı var. ABD: 4-6 yaş okul öncesi, 10-11 yaş ilköğretim. 11-14 yaş ortaokul ve lise öncesi, 15-18 yaş 4 yıllık lise ve meslek lisesi. İngiltere: 5-6 yaş anaokulu, 7-10 yaş ilkokul, 11-3 ve 14-15 yaş iki ayrı katagoride ortaokul, 16-18 yaş arasında lise ve mesleki eğitim. Fransa: 6-11 yaş ilkokul, 11-15 yaş ortaokul 15-18 genel ve meslek liseli. İtalya: 6-11 yaş İlkokul, 11-14 yaş ortaöğretim, 14-19 yaş klasik eğitim, 14-18 yaş sanat okulu, 14-19 yaş teknik eğitim, 14-17-19 yaş meslek okulu, Hollanda: 5-12 yaş ilkokul, 12-18 yaş ühniversite öncesi eğitim, 12-17 yaş genel orta öğretim, 12-16 yaş meslek öncesi orta öğretim. Japonya: 6 yıl ilkokul, 3 yıl ortaokul ve 3 yıl da lise ve meslek lisesi. Yeni Zelanda: 6-16 yaş zorunlu eğitim. Ancak kesintisiz olma zorunluluğu yok. İsviçre: 9 yıllık zorunlu eğitim. 7-8-9. sınıflar genel ve meslek liseleri.

 

Tereddütler ideolojik

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, kamuoyunda tartışmalara neden olan zorunlu 12 yıl 4+4+4 sistemiyle ilgili olarak gelen tereddütlerin bazılarının ideolojik olduğunu söyledi. Bakan Dinçer, Antalya'daki Mesleki ve Teknik Eğitim Çalıştayı'na katıldı. Dinçer, burada gazetecilerin kademeli eğitim sistemiyle iglili sorularını yanıtladı. Dinçer, "Kamuoyundan gelen tereddütler var. Bunların bazıları ideolojik. Eğitim sistemiyle teknik olarak gelen tereddütler varsa bunları dikkate alacağız. Bütün dünya eğitim sistemini giderek süreçten çok sonuçlara bilgi ve yeteneklere dayalı esnek bir alana doğru çekiyor. Kesintili eğitim sistemi, bütün eğitim sistemini bozacak gibi algılanıyor" diye konuştu. Yeni eğitim sisteminin kız çocuklarını olumsuz etkileyeceği yönündeki eleştirileri de değerlendiren Dinçer şöyle konuştu: "Kız çocuklarıyla ilgili tereddütler ortaya çıkıyorsa bunun Türkiye'nin taşıdığı tecrübelerden kaynaklandığını düşünüyorum. Bugüne kadar kız çocuklarının okumasıyla ilgili çok önemli çalışmalar yaptık. Bu arada uzun vadede Türkiye'de öğrencileri seçmeye dayalı sınavları kaldırmaya çalışıyoruz. Üçüncü 4 yıllık döneme ilişkin çalışmalar sürüyor. Ortaöğretimin zorunlu hale getirilmesine ilişkin biraz da zamana ihtiyacımız var. 4-5 yıla kadar hazır hale getirebiliriz diye düşünüyorum." TUSİAD'a da yanıt veren Dinçer, "Dünyadaki bütün kaynaklara ulaşabileceğini biliyorum TÜSİAD dünyada kesintisiz eğitimi uygulayan kaç tane ülke var sorusuna cevap versin. Dünyanın çoğu ülkesinde kesintili eğitim uygulaması varken Türkiye'de bu uygulamaya geçişin sorunlu olacağına dair değerlendirmeyi siz takdir edin" dedi.

 

Uygulama başarı getiriyor

OECD'nin yürütmekte olduğu uluslararası öğrenci değerlendirme projesi kapsamında akademik başarı dünya çapında PISA (Programme for International Student Assessment) tarafından ölçülüyor. PISA'nın, katılımcı ülkelere okul sistemleriyle ilgili bilgileri ve yapılması gerekenlerle ilgili önerilerilerinde ise "Zorunlu eğitimin sonlarına doğru teorik ve temel yeti alanlarında öğrencilerin bilgi ve becerilerinin profilinin belirlenmesi" maddesi bulunuyor. PISA'nın önerilerini uygulayan ve başarı elde eden ülkelerin başında ise zorunlu ancak esnek ve mesleki eğitimi seçen Singapur, Hong Kong, Güney Kore, Finlandiya, İsviçre, Japonya, Kanada, Hollanda, Yeni Zelanda yeralıyor.

 

Sabancı: Çocuk gelin sayısı artacak

4+4+4 zorunlu eğitim sistemi ile ilgili olarak MÜSİAD bir açıklama yaptı. MÜSİAD'ın açıklamasında, "Maalesef eğitim sistemimizde yaklaşık 15 yıl önce uygulamaya konulan 8 yıllık kesintisiz eğitim modeli ve ardından icat edilen katsayı eşitsizliği, iş dünyasında yeteri kadar tahribata sebep olmuştur. 12 yıla çıkması önerilen kesintili ve esnek zorunlu eğitim yaklaşımının kaliteyi artıcı ancak gecikmiş önemli bir adım olacağına inanıyoruz" denildi. İş kadını Güler Sabancı ise 4+4+4 kanun teklifinin ileride çocuk gelin ve çocuk çalışanlarının sayısını artıracağını savundu. BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, sistemin kız çocuklarının erken yaşta evliliğine neden olacağını ileri sürdü. 4+4+4 formülüyle zorunlu eğitimin parçaladığını savunan CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, "Türkiye şartlarında kız çocuklarının okula gitmemesiyle sonuçlanacak. AK Parti'nin 2003'te 'Haydi Kızlar Okula' projesi, bu teklifle 'Haydi Kızlar Eve' projesine dönüşecek" dedi. (Yeni Şafak)

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler