YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bu okulda zil çalmıyor
Bu okulda zil çalmıyor
05 Kasım 2012 15:43
Bu okulda öğrenciler zil sesi duymadan derse giriyor, zil çalmadan dersten çıkıyor.

Amasya'da, Merzifon Fen Lisesi'nde zilsiz okul projesi uygulamaya başladı. Öğrenciler, zil sesi duymadan derse giriyor, zil çalmadan dersten çıkıyor. Proje ile öğrencilerin, sorumluluk sahibi ve otokontrol gibi alışkanlıklar edinilmesi amaçlanıyor.

Uygulamanın, yönetici, öğretmen, öğrenci ve veliler ile görüşülmesi sonucu hayata geçirildiği bildirildi. Konuyla ilgili açıklama yapan Merzifon İlçe Milli Eğitim Müdürü Şinasi Adıbelli, "Zilsiz okul projesi, belki Türkiye'de ilk olabilir. Zil çalmada öğrencilerimizin derslerine giriş ve çıkışları sağlanmaktadır. Bu durum öğrencilerimiz daha çok başarılı ve motivasyon olmalarını sağlamıştır. Umarım bu proje Türkiye genelinde başarılı bir örnek olur. İlçemizdeki diğer okullarda da bu projeyi uygulamak için gerekli çabaları göstereceğiz." dedi.

Merzifon Fen Lisesi Müdürü Abdürrahim Yığman ise, okulda yenilikçi bir yaklaşımla "zilsiz okul projesi" uygulamasını başlattıklarını kaydetti.
        
Yığman, "Bu uygulamayı öğrenciler, öğretmenler ve velilerle birlikte karar alarak
başlattık. Uygulamadaki amacımız, çocuklarımızda sorumluluk bilincini oluşturmak, gürültü kirliliğine engel olmak ve çocuklarımızın otokontrol ve öz bilinçlerini geliştirmekti. Bundan sonraki aşamamız üniversite hayatıdır. Üniversitede zil diye bir kavram söz konusu değildir. Bu uygulama ile aynı zamanda çocuklarımızı bir sonraki eğitim hayatı olan üniversiteye hazırlamayı amaçlamıştık. " diye konuştu.  Cihan

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler