YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bu merkezlerde yaklaşık 5 bin üstün yetenekli öğre
Bu merkezlerde yaklaşık 5 bin üstün yetenekli öğre
Bu merkezlerde yaklaşık 5 bin üstün yetenekli öğre
05 Mayıs 2008 / 08:49 Güncelleme: 05 Mayıs 2008 / 00:00

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB)'nın Türkiye genelinde açtığı 'bilim ve sanat' merkezlerinde yaklaşık 5 bin üstün yetenekli öğrenci eğitim görüyor.


MEB'in okulöncesi, ilköğretim ve ortaöğretim çağındaki üstün yetenekli öğrencilerin bireysel yeteneklerinin farkında olmalarını ve kapasitelerini geliştirerek en üst düzeyde kullanmalarını sağlamak amacıyla 39 ilde açtığı 43 bilim ve sanat merkezi şu anda faaliyette bulunuyor. Üstün yeteneklilerin erken fark edilmesiyle eğitimdeki başarının artacağını ifade eden MEB Özel Eğitim Rehberlik ve Danışma Hizmetleri Genel Müdürü Ruhi Kılıç, amaçlarının, bu merkezlerle üstün yetenekli çocuklara ulaşmak olduğunu belirtti.


Kılıç, bilim ve sanat merkezlerine alınacak öğrencilerin uluslararası güvenilirliği olan 'Wiscar Testi' tarafından belirlendiğini anlattı. Okulöncesinin de bu merkezlerde eğitime alındığını belirten Kılıç, çocuklarında çok çabuk öğrenme, konuşma gibi farklılıklar gören ailelerin bilim sanat veya rehberlik araştırma merkezlerine başvurmalarını istedi. Bilim insanı yetiştirmek, alanında deha olan insanları ortaya çıkarmak için eğitim verdiklerini belirten Kılıç, "Merkezlerimizde 3 öğretmenin bir öğrenciyle ilgilendiği projeler var. Öğrenciler, uzman öğretmenlerle hem ulusal hem de uluslararası projelere katılıyorlar." şeklinde konuştu. Bilim ve sanat merkezlerinde öğretmenlerin titizlikle seçildiğini belirten Kılıç, öğretmenlerin, branşında en iyi olanlar arasından puan esasına göre belirlendiğini söyledi.

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler