YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bozok Üniversitesi elektrikli otomobil üretti
Bozok Üniversitesi elektrikli otomobil üretti
13 Ağustos 2014 17:10
Bozok Üniversitesi Yozgat Meslek Yüksekokulu öğrencileri, "BOZOK E" ismini verdikleri elektrik enerjisiyle çalışan otomobil üretti.

Saatte 60 kilometre hız yapabilen otomobil, tam şarj edildiğinde ortalama 100 kilometre yol alabiliyor.

Yozgat Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Davut Erdem Şahin, yaptığı açıklamada, TÜBİTAK bünyesinde elektro-mobil kategorisinde bu yıl ilk defa düzenlenecek yarışlar için öğrencilerinin elektrikli otomobil ürettiklerini söyledi.

“BOZOK E” ismini verdikleri elektrikli otomobilin geliştirilmesinde, öğrencilerine her türlü desteği verdiklerini belirten Şahin, şunları kaydetti:

"Projeye başladıktan sonra neden bunu biz günlük hayatta kullanılan bir otomobile benzetmeyelim diye düşündük ve projeyi de bu noktada geliştirdik. Projenin başlayıp bitmesi 3 ay sürdü. Aracımızın özelliği uzun mesafelerde az yakıt tüketmesi. TÜBİTAK desteği ile tamamen üniversitemiz bünyesinde yapıldı. Aracımızda iki motor mevcut olup şanzıman ve diferansiyel bulunmuyor. Elektrikli motoru yurt dışından temin ettik ve geliştirdik. Bunların elektronik aksamını ise kendi imkanlarımızla yaptık. Gelecek yıl yarışlarda kendi motorumuzu kendimiz imal edeceğiz."

Elektrikli araçlarla ilgili gelişmelerden pay almak ve Yozgat'ta kurulacak ciddi bir sanayi için ilk adımı atmış olmak istediklerini anlatan Şahin, "Motor üretiminden sonra içten yanmalı motor kullanan araçların da elektrikli araca dönüştürülebileceği bir proje geliştirmeyi düşünüyoruz. Ortaya koyduğumuz 4 tekerlekli aracımızda telemetre sistemi de mevcut olup akünün hız ve akım değerlerini izleyebiliyoruz. Bunların hepsinin üniversitemiz bünyesinde yapılıyor olmasından mutluyuz" dedi.

Yrd. Doç. Dr. Şahin, saatte 60 kilometre hız yapabilen otomobilin, tam şarj edildiğinde ortalama 100 kilometre yol kat ettiğini ifade ederek, TÜBİTAK tarafından Kocaeli'nin Körfez ilçesinde 16-17 Ağustos günlerinde düzenlenecek Türkiye Üniversitelerarası Güneş Enerjili Araç ve Elektrikli Otomobil Yarışları'na katılacaklarını sözlerine ekledi.

 

AA

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler